Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Перше у світі 3D-моделювання розкриває фізику екзотичних наднових

17 вересня 2023

 

Після років цілеспрямованих досліджень і понад 5 мільйонів обчислювальних годин на суперкомп’ютері група науковців створила першу в світі тривимірну гідродинамічну модель випромінювання високої роздільної здатності для екзотичних наднових. Про цю роботу повідомив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Спеціальну астрофізичну обсерваторію

 

 

Спеціальну астрофізичну обсерваторію (САО) Академії наук СРСР (тепер САО РАН) відкрито в червні 1966 р. хоча рішення про створення обсерваторії було ухвалено урядом СРСР ще в 1960 р. Вона розміщена на Північному Кавказі в Карачаєво-Черкеській республіці. На схилах гори Пастухова на висоті 2100 метрів над рівнем моря у 1975 р. було встановлено Большой азимутальний телескоп (БТА) з поперечником дзеркала 6 м. Також є малі телескопи діаметром 1 м і 0,6 м. Ще один інструмент, РАТАН-600 (РАдіоТелескоп Академії Наук), розміщено за 20 км від БТА на околиці станиці Зеленчукської. САО — найбільша астрономічна обсерваторія Російської Федерації.

 

SAO RAN

 

Спеціальна астрофізична обсерваторія Російської академії наук. У найбільшій вежі встановлено 6-метровий Большой телескоп азимутальний (БТА). Фото О. Пилипаса (з колекції світлин ГАО НАН України).

 

САО дозволяє використовувати свої телескопи дослідниками з інших наукових установ з різних країн світу.Час спостережень на них розподіляє програмний комітет з тематики великих телескопів.

 

Спеціальна астрофізична обсерваторія виконує дослідження з широкого кола наукових завдань (космологія, позагалактична астрономія, зорі й міжзоряне середовище тощо).

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1