Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Парки й заповідники темного неба Північної Америки (США* і Канада**)

 

 

Національна пам’ятка «Природні мости» (Natural Bridges National Monument) США на південному сході штату Юта перший парк, якому IDA надала (2007) статус парку темного неба.

Сайт національної пам’ятки «Природні мости»: http://www.nps.gov/nabr/index.htm

 

Державний парк Черрі Спрінґс у північно-східній частині штату Пенсильванія визнаний IDA парком темного неба найвищого рівня в 2008 р. Для спостережень зоряного неба використовують великий оглядовий майданчик на вершині гори на висоті 700 метрів над рівнем парку. З 1999 р. на території парку аматори астрономії щорічно проводять Black Forest Star Party.

Сайт державного парку Черрі Спрінґс: http://www.dcnr.state.pa.us/stateparks/findapark/cherrysprings/index.htm

 

Державний парк озера Клейтон лежить у штаті Нью-Мексико за 24 км на північ від Клейтона. Знаменитий тим, що в ньому збереглися сліди динозаврів (одна з найбільших стежок цих істот в Північній Америці). Озеро створене штучно в 1955 р. — з березня до жовтня на ньому можна рибалити, а тому сюди приїздять охочі до риболовлі. 2010 р. IDA визнала це місце, як парк темного неба.

Сайт державного парку озера Клейтон: http://www.emnrd.state.nm.us/SPD/claytonlakestatepark.html

 

Державний парк Обсерваторія Ґолдендейл (Goldendale Observatory Park) — це невелика публічна, тобто «народна», астрономічна обсерваторія (оснащена 24,5-дюймовим телескопом, одним з найбільших публічних телескопів у США) на вершині пагорба недалеко від маленького містечка Ґолдендейл у штаті Вашингтон. 2010 р. IDA визнала територію довкола обсерваторії парком темного неба.

Сайт обсерваторії Ґолдендейл: http://www.goldendaleobservatory.com

 

Обсерваторія Парк (Observatory Park) розміщена у північно-східній частині штату Огайо, де ще мало світлового забруднення. Коли 2008 р. до складу парку Джіога (Geauga Park District) увійшли землі, на яких міститься астрономічна обсерваторія Нассау (Nassau Observatory, названа на честь астронома Джейсона Нассау), що належала раніше Західному резервному університету Кейза, було ухвалене рішення про її відновлення з метою використання для спостережень широким загалом, а також про те, що парк буде присвячено природничим наукам. Розвиток цього парку повністю фінансований коштами пожертвувань. 2011 р. Обсерваторія Парк отримала від IDA статус парку темного неба «срібного» рівня.

Сайт Обсерваторія Парк: http://www.geaugaparkdistrict.org/parks/observatorypark.shtml

 

Парк Headlands (The Headlands Parkin Michigan) — міжнародний парк темного неба з 2011 р., лежить у штаті Мічиґан (США). На території парку відбуваються різні заходи, пов’язані зі спостереженнями зоряного неба та астрономічних явищ.

Сайт Міжнародного парку темного неба: http://www.midarkskypark.org

 

Державний природний заповідник Enchanted Rock (Enchanted Rock State Natural Area) лежить у штаті Техас (США). 2014 р. IDA сертифікувала його як парк темного неба. Але організовані спостереження зоряного неба на території парку влаштовують з 2011 р.

Сайт державного природного заповідника Enchanted Rock: http://tpwd.texas.gov/state-parks/enchanted-rock

 

Національний парк Біг-Бенд (Big Bend National Park) також лежить у штаті Техас. Згідно з оцінками, тут найтемніше нічне небо, ніж будь-де у США. Це місце отримало від IDA статус міжнародного (найвищий рівень) парку темного неба у 2012 році.

Сайт національного парку Біг-Бенд: http://www.nps.gov/bibe/index.htm

 

Національний парк «Долина Смерті» (Death Valley National Park) у штаті Каліфорнія і частково у штаті Невада є найбільшим площею (13518 кв. км) парком темного неба (2013). Освітлення від Лас-Вегасу й Лос-Анджелеса вже засвічує небо над південною частиною парку, але навіть на його крайньому півдні воно значно краще, ніж у більшості інших місць США.

Сайт національного парку «Долина Смерті»: http://www.nps.gov/deva/index.htm

 

Національний історичний парк Чако площею 13759 кв.км лежить на північному заході штату Нью-Мексико між містами Альбукерке і Фармінгтон у каньйоні Чако. Цей парк вважають одним з найважливіших районів у Північній Америці під оглядом археології.Його також відносять до одного з найтемніших нічних місць в Америці, де небо таке ж темне, як і тисячу років тому. Хоча 99% парку є зоною «природної темряви», його адміністрація дбає про зменшення світлового забруднення. Парк сертифікований IDA в 2013 р. на найвищому («золотому») рівні.

Сайтнаціонального історичного парку Чако:http://www.nps.gov/chcu/learn/nature/darkskypark.htm

 

Національна пам’ятка Ґранд Каньйон-Парашант (Grand Canyon-Parashant National Monument), розташована в північній частині Великого Каньйону у штаті Аризона (США), отримала статус парку темного неба в 2014 р.

Сайт національної пам’ятки Гранд-Каньйон: http://www.nps.gov/para/index.htm

 

Національна пам’ятка Говенвіп (Hovenweep National Monument) на кордоні штатів Колорадо і Юта в США отримала статус парку темного неба в 2014 р.

Сайт національної пам’ятки Говенвіп: http://www.nps.gov/hove/index.htm

 

Обсерваторія Блакитного Хребта і Зоряний парк (Blue Ridge Observatory and Star Park) у штаті Північна Кароліна на південному сході США сертифіковані IDA 2014 р. як міжнародний парк темного неба. Коледж Мейланда (Mayland Community College), якому належить парк, планує відкрити на його території нову «народну» обсерваторію і планетарій у 2016 році.

Сайт Mayland Community College: http://www.mayland.edu/starpark

 

Державний парк Коппер Брейкс (Copper Breaks State Park) у північній частині штату Техас в США отримав  статус парку темного неба 2014 року.

Сайт державного парку Коппер Брейкс http://tpwd.texas.gov/state-parks/copper-breaks

 

Державний парк Oракле (Oracle State Park) міститься у південно-східній частині штату Аризона (США). Світло від міста Тусон, яке лежить відносно недалеко, закривають гори Санта-Каталіна. Парк надає можливість спостерігати справжнє зоряне небо майже 1 мільйону осіб, які мешкають в околицях Тусона. IDA визнала це місце парком темного неба в 2014 році.

Сайт державного парку Oракле: https://www.facebook.com/OracleSP

 

2015 року IDA надала статус парку темного неба ще кільком паркам у США:

 

Національний парк «Чорний Каньйон Ґаннісон» (Black Canyon of the Gunnison) у Скелястих горах (штат Колорадо).

Сайт національного парку «Чорний Каньйон Ґаннісон»: http://www.nps.gov/blca/index.htm

 

Національний парк Каньйонлендс (Canyonlands National Park) на території штату Юта.

Сайт національного парку Каньйонлендс: http://www.nps.gov/cany/index.htm

 

Національний парк Капітол-Риф (Capitol Reef National Park) у південній частині штату Юта.

Сайт національного парку Капітол-Риф: http://www.nps.gov/care/index.htm

 

Державний парк Пікетт і державний природний заповідник Поґ Крик Каньйон (Pickett CCC Memorial State Park & Pogue Creek Canyon State Natural Area) у північній частині штату Теннессі. На території парку щорічно відбувається кілька організованих заходів, пов’язаних з астрономічними спостереженнями.

Сайт державного парку Пікетт: http://tnstateparks.com/parks/about/pickett

 

Державний парк Стонтон Рівер (Staunton River State Park) у південній частині штату Вірджинія уздовж берегів річок Дан і Стонтон. З 2011 р. на території парку щорічно відбуваються організовані спостереження зоряного неба.

Сайт державного парку Стонтон Рівер: http://www.dcr.virginia.gov/state-parks/staunton-river.shtml#general_information

 

Парк Вебер Нортон Форк (Weber County North Fork Park) у північній частині штату Юта.  Улітку парк пропонує багато форм відпочинку, серед яких і спостереження зоряного неба.

Сайт IDA про Парк Вебер Нортон Форк: http://darksky.org/ida-welcomes-weber-county-north-fork-park-as-the-newest-international-dark-sky-park/

 

Національний парк «Каньйон Брайс» на південному заході штату Юта. На його території є гігантський природний амфітеатр, що виник внаслідок ерозії, — каньйон Брайс. Темінь його нічного неба цілеспрямовано захищають доглядачі й волонтери — аматори астрономії. Тут щорічно відбувається Фестиваль астрономії.

Сайт національного парку «Каньйон Брайс»:http://www.nps.gov/brca/planyourvisit/astronomyprograms.htm

 

* На території США є й не сертифіковані IDA місця, де ще збереглися хороші умови для спостереження зоряного неба. До таких належать національні парки: Джошуа-Трі (Joshua Tree National Park) у південно-східній частині штату Каліфорнія (місцеве астрономічне товариство щомісяця влаштовує тут спостереження зоряного неба для всіх охочих): Грейт-Бейсин у штаті Невада; Деналі (Аляска), де з серпня до квітня світла частина доби триває не більше 6 год; Рокі-Маунтін у штаті Колорадо; Акадія у штаті Мен (тут щорічно відбувається астрофест зі спостереженнями зоряного неба). А також парки: Седона в штаті Аризона; Біг-Пайн-Кі (штат Флорида); Білі Гори (штат Каліфорнія).

 

Не забуваймо, зрештою, про неймовірне зоряне небо на острові Мауна-Кеа з Гавайського архіпелагу. Саме тут, як відомо, розміщено одну з найбільших у світі астрономічних обсерваторій.

 

Національний парк Мон-Меґантік у провінції Квебек (Канада) це перший у світі заповідник темного неба (2007), визнаний IDA. Зусилля науковців та астрономів-аматорів у боротьбі з місцевим світловим забрудненням якраз і привели до створення Міжнародної асоціації збереження темного неба. На вершині гори Мон-Меґантік міститься найбільша у східній Канаді астрономічна обсерваторія, яку 1978 р. заснували три канадські університети з метою налагодження приладів і вдосконалення методик спостережень для Канадсько-Франко-Гавайської обсерваторії.

Сайт Національного парку Мон-Мегантік: http://www.sepaq.com/pq/mme/index.dot?language_id=1

Сайт обсерваторії Мон-Мегантік: http://omm-astro.ca

 

** На території Канади є не сертифіковані IDA місця, де ще збереглися хороші умови для спостереження зоряного неба. До таких належать національні парки: Джаспер (провінція Альберта); Банф (Озеро Морейн); Кеджимкуджик (провінція Нова Шотландія). А також національний заповідник Ла Верендрі (провінція Квебек).

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1