Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Телескопи з віддаленим доступом (Інтернет-телескопи)

 

 

Кожен, хто постійно цікавиться зоряним небом, рано чи пізно усвідомлює, що візуальні спостереження вже не повною мірою тамують його інтерес, а тому шукає можливості доступу до телескопа. Найпростіший, але і найзатратніший, варіант — придбати власний телескоп (нині суто організаційно це зробити не дуже складно). У такому разі людина отримує повну свободу дій щодо астрономічних спостережень, її обмежують лише можливості телескопа й погодні умови в місці проживання.

 

Проте не завжди можна знайти кошти на справді хороший телескоп, або ж місце проживання не радує темним зоряним небом. Як бути аматору астрономії в такому разі? Хай там як, але нині вихід є! Наприклад, скористатись можливостями інтернет-телескопів (їх часто називають телескопами-роботами, або телескопами з віддаленим доступом). Таких інструментів у світі стає все більше й більше. З ними можна працювати як індивідуально, так і спостерігати певні астрономічні явища (зазвичай затемнення Сонця і Місяця) в режимі прямої трансляції (онлайн), які час від часу влаштовують власники інтернет-телескопів. Зрозуміло, що для роботи з телескопом у режимі віддаленого доступу потрібен комп’ютер, під’єднаний до Інтернету.

 

Варто також пам’ятати, що наземні астрономічні спостереження залежать від погоди в тому місці, де встановлено телескоп. Хоча більшість телескопів-роботів розміщені в місцях з хорошим астрокліматом, ясне небо не завжди буває й там. Тому перш ніж подавати заявку на спостереження, перевірте поточний прогноз погоди для пункту, де працює обраний вами телескоп. І взагалі, до астрономічних спостережень потрібно ретельно готуватися (сподіваємося, що для вас це очевидна річ, тому тут про це не говоримо).

 

Далі наведено інтернет-адреси телескопів з віддаленим доступом і коротко сказано про умови роботи з ними. Оскільки умови (а надто вартість доступу) можуть зазнавати змін, то про докладні інструкції й особливості роботи з певним інструментом треба дізнаватися на його сайті. Зверніть, будь ласка, на це увагу!

 

MicroObservatory — мережа телескопів з відкритим (безкоштовним) віддаленим доступом, створена науковцями й педагогами з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики у США. Її мета — надати молоді можливість вивчати принади зоряного неба у шкільних класах або в центрах позашкільної освіти. Телескопи розміщено в обсерваторіях, пов’язаних з Центром астрофізики, зокрема в обсерваторії Гарвардського коледжу в Кембриджі (штат Массачусетс) й обсерваторії імені Віппла в Амадо (шт. Аризона).

 

Особливість використання телескопів MicroObservatory полягає в тому, що на її сайті ви подаєте попередню заявку на спостереження обраного небесного об’єкта. Окрім назви об’єкта, потрібно вказати час експозиції, кольорові фільтри й деякі інші параметри. Разом з вашим запитом для спостережень ви також вказуєте свою адресу електронної пошти і протягом 48 годин отримаєте повідомлення з посиланнями на доступ до файлу із зображенням (650 ´ 500 пікселів), створеного телескопом-роботом на приймачі з CCD-матрицею.

 

Окрім можливості, описаної вище, MicroObservatory дозволяє використовувати всі зображення (вони містяться в окремому каталозі), отримані за допомогою її телескопів упродовж останніх двох тижнів.

 

MicroObservatory має ще одну «родзинку», дуже цікаву для цілей астрономічної освіти — спеціальні навчальні проекти, призначені для учнів середньої школи, які вивчають фізику та астрономію. Опис проектів (інструкції для учнів і вчителів, моделі тощо) вміщено в окремому розділі сайту (LaboratoryforthestudyofExoplanets).

 

Bradford Robotic Telescope (роботизований телескоп Бредфорда) — це телескопи з відкритим віддаленим доступом та інше обладнання (наприклад, веб-камери), встановлені на вершині Тейде острова Тенерифе (Канарські острови, Іспанія). Нині є чотири телескопи з різними параметрами, що дозволяють отримувати зображення великих ділянок зоряного неба (сузір’я), зоряних скупчень і туманностей, а також галактик.

 

Спостереження виконуються за попередньою заявкою, яку оформляють на сайті телескопа Бредфорда (вказують об’єкт спостережень, телескоп, час експозиції, фільтр тощо).

 

Slooh — мережа дистанційних телескопів для широкого загалу (на умовах реєстрації за плату) почала діяти 2003 р. в обсерваторії Інституту астрофізики на Канарських островах. На кінець 2015 р. вона налічувала понад 20 обсерваторій-партнерів по всьому світу. Окрім виконання індивідуальних астрономічних спостережень, Slooh також вдається до відкритих прямих трансляцій небесних явищ (затемнення Сонця і Місяця, комети, астероїди) з допомогою обсерваторій-партнерів, розміщених в Аризоні, Японії, Південній Африці, Австралії, Новій Зеландії Норвегії, а також на Гавайських островах.

 

iTelescope.Net — мережа телескопів, пов’язаних через Інтернет, що дозволяє зареєстрованим учасникам отримувати астрономічні зображення нічного неба для цілей освіти, наукових досліджень та астрофотографії. Мережа є відкритою — кожен може приєднатися до неї (аматори астрономії, студенти і навіть професійні астрономи).

 

Станом на кінець 2015 р. мережа мала 19 телескопів (з діаметром об’єктива від 150 до 700 міліметрів), установлених в обсерваторіях у Нью-Мексико, Австралії та Іспанії. Завдяки такому розміщенню інструментів спостерігачі можуть спостерігати нічне небо протягом усієї доби.

 

Мережа iTelescope.Net є самоокупною — доступ до телескопів за плату, умови й тарифні плани докладно описано на сайті мережі, але не з метою отримати прибуток. Доходи використовують на розширення і зростання мережі. iTelescope.Net підпорядкований астрономам і для астрономів. Крім того, iTelescope.Net надає гранти на користування інструментами для виконання спостережень у рамках науково-дослідного проекту чи науково обґрунтованих навчальних програм у школах. Умови надання гранту для конкретної школи або науково-дослідного проекту вміщено на сайті.

 

Virtual Telescope Project — мережа роботизованих телескопів з віддаленим доступом у режимі реального часу (онлайн) через Інтернет для широкого загалу користувачів, що діє з 2006 року.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1