Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Яскраві протозорі й темні хмари сусідять в зоряному розпліднику

19 травня 2023

Зображення, отримане в одній з обсерваторій NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory), показує величезну темну міжзоряну хмару Lupus 3 на контрасті з сліпучими новонародженими зорями у світлій туманності Bernes 149.

 

 

Масивну міжзоряну хмару Lupus 3, в якій утворюються зорі, сфотографували в Міжамериканській обсерваторії Серро Тололо NSF NOIRLab у Чилі за допомогою 570-мегапіксельної камери темноїенергії (Dark Energy Camera, DECcam), виготовленої Міністерством енергетики США. У сліпучій центральній ділянці цієї розлогої хмари видно пару новонароджених зір, які вириваються зі своїх природних коконів пилу та газу, щоб освітити туманність Bernes 149. (Це світла туманність, яку видно тому, що вона відбиває світло близьких до неї зір — Ред.) Такі контрастні ділянки роблять цей об’єкт головною мішенню для досліджень процесу зореутворення.

Докладніше:

Європейський телескоп відкрив приховані краєвиди величезних зоряних ясел

11 травня 2023

 

За допомогою оглядового телескопа для астрономії, що працює у видимому та інфрачервоному діапазонах електромагнітного спектра (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, VISTA) і належить Європейській південній обсерваторії (European Southern Observatory,ESO), астрономи створили величезний інфрачервоний атлас п’яти найближчих до Землі ділянок зореутворення. Для цього вони об’єднали понад мільйон зображень. Ці великі мозаїки показують молоді зорі, які занурені в густі хмари пилу, у процесі формування. Новий атлас стане для астрономів унікальним джерелом інформації, за допомогою якого можна розшифрувати складну загадку процесу народження зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Есе про кометно-земні зв’язки

 

С.В. Харчук

Кандидат фізико-математичних наук

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

 

 

На відміну від інших малих тіл Сонячної системи, комети володіють дивовижною здатністю, маючи невеликі ядра твердої речовини, розвивати гігантських розмірів атмосфери, що перевершують навіть Сонце. Тому не дивно, що появи яскравих комет зафіксовані в літописах Вавилону та Китаю. У давнину люди боялися комет, бо вважали, що ті знаменують біду. Адже несподівані й великі згустки світла, що займали півнеба, вселяли побоювання. Наприклад, поява в 1066 році комети Галлея зафіксована на гобелені Байє. Люди тоді вважали комету знаменням норманського вторгнення в Англію. Мартін Лютер вважав комети творіннями диявола, сформованими з гріхів людей.

 

Однак в іншому випадку художник Джотто ді Бондоне зобразив комету Галлея в якості Віфлеємської зірки на своїй фресці «Поклоніння волхвів». Хоча комета Галлея була на земному небосхилі ще в 12 році до нашої ери й не могла бути Віфлеємською зіркою. Ще одну комету, відома як комета Цезаря, було видно навіть удень і її зобразили на римській монеті. Комета з’явилася в рік смерті Юлія Цезаря й римляни вважали її душею Цезаря.

 

Ese KZ zviazky

 

Зображення комети на римській монеті.

 

Зрештою, віра в можливість впливу далекої комети на земне життя є очевидно ірраціональною. Чого не скажеш про можливість падіння комети на поверхню планети Земля.

 

Земля має порівняно недавній досвід контакту з кометами. У 1910 році, Земля, рухаючись орбітою, пролетіла крізь хвіст комети Галлея. У результаті, ні найменших змін у складі земної атмосфери не виявлено, оскільки, речовина хвоста комети перебуває в украй розрідженому стані. Іншим можливим випадком є Тунгуська подія, яка сталася в 1908 році в Сибіру. Внаслідок вибуху ліс виявився повалений на значній площі, радіально від епіцентру, але в центрі деякі дерева залишилися стояти, однак без гілок. Більша частина лісу вигоріла. На місці події не було виявлено ні кратерів, ні значних залишків Тунгуського тіла. Однією з правдоподібних версій є можливість вибуху над поверхнею Землі уламка комети.

 

Вважається, що власне комети становлять меншу загрозу для жителів Землі, ніж астероїди. Однак цього не скажеш про кентаври. Кентаври є гігантськими кометами з нестабільними орбітами. Після орбітальних збурень, викликаних Юпітером та іншими газовими гігантами, кентаври можуть зрештою зіткнутись із Сонцем або планетою, або бути вигнаними в міжзоряний простір.

 

Астероїд або комета загрожуватимуть великому місту на Землі десь у майбутньому. Дуже малоймовірно, що це станеться в цьому році, але коли-небудь це станеться. На щастя, багато астрономів, а також космічні агентства США, Європи, Японії спостерігають за небом, відстежуючи різні космічні об’єкти. Згідно з даними NASA, немає жодного астероїда або комети на шляху до зіткнення із Землею в найближчі кілька сотень років.

 

Українські дослідники комет також вносять свій вклад у кометну астрономію. Наприклад, завідувач лабораторії фізики малих тіл Сонячної системи Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України Корсун П.П. є одним із перших у світі дослідників активності комет на великих геліоцентричних відстанях. Науковці С.В. Харчук і П.П. Корсун запропонували пояснення рідкісного спостережного явища утворення смугових структур у пилових хвостах комет.

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1