Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Есе про кометно-земні зв’язки

 

С.В. Харчук

Кандидат фізико-математичних наук

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

 

 

На відміну від інших малих тіл Сонячної системи, комети володіють дивовижною здатністю, маючи невеликі ядра твердої речовини, розвивати гігантських розмірів атмосфери, що перевершують навіть Сонце. Тому не дивно, що появи яскравих комет зафіксовані в літописах Вавилону та Китаю. У давнину люди боялися комет, бо вважали, що ті знаменують біду. Адже несподівані й великі згустки світла, що займали півнеба, вселяли побоювання. Наприклад, поява в 1066 році комети Галлея зафіксована на гобелені Байє. Люди тоді вважали комету знаменням норманського вторгнення в Англію. Мартін Лютер вважав комети творіннями диявола, сформованими з гріхів людей.

 

Однак в іншому випадку художник Джотто ді Бондоне зобразив комету Галлея в якості Віфлеємської зірки на своїй фресці «Поклоніння волхвів». Хоча комета Галлея була на земному небосхилі ще в 12 році до нашої ери й не могла бути Віфлеємською зіркою. Ще одну комету, відома як комета Цезаря, було видно навіть удень і її зобразили на римській монеті. Комета з’явилася в рік смерті Юлія Цезаря й римляни вважали її душею Цезаря.

 

Ese KZ zviazky

 

Зображення комети на римській монеті.

 

Зрештою, віра в можливість впливу далекої комети на земне життя є очевидно ірраціональною. Чого не скажеш про можливість падіння комети на поверхню планети Земля.

 

Земля має порівняно недавній досвід контакту з кометами. У 1910 році, Земля, рухаючись орбітою, пролетіла крізь хвіст комети Галлея. У результаті, ні найменших змін у складі земної атмосфери не виявлено, оскільки, речовина хвоста комети перебуває в украй розрідженому стані. Іншим можливим випадком є Тунгуська подія, яка сталася в 1908 році в Сибіру. Внаслідок вибуху ліс виявився повалений на значній площі, радіально від епіцентру, але в центрі деякі дерева залишилися стояти, однак без гілок. Більша частина лісу вигоріла. На місці події не було виявлено ні кратерів, ні значних залишків Тунгуського тіла. Однією з правдоподібних версій є можливість вибуху над поверхнею Землі уламка комети.

 

Вважається, що власне комети становлять меншу загрозу для жителів Землі, ніж астероїди. Однак цього не скажеш про кентаври. Кентаври є гігантськими кометами з нестабільними орбітами. Після орбітальних збурень, викликаних Юпітером та іншими газовими гігантами, кентаври можуть зрештою зіткнутись із Сонцем або планетою, або бути вигнаними в міжзоряний простір.

 

Астероїд або комета загрожуватимуть великому місту на Землі десь у майбутньому. Дуже малоймовірно, що це станеться в цьому році, але коли-небудь це станеться. На щастя, багато астрономів, а також космічні агентства США, Європи, Японії спостерігають за небом, відстежуючи різні космічні об’єкти. Згідно з даними NASA, немає жодного астероїда або комети на шляху до зіткнення із Землею в найближчі кілька сотень років.

 

Українські дослідники комет також вносять свій вклад у кометну астрономію. Наприклад, завідувач лабораторії фізики малих тіл Сонячної системи Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України Корсун П.П. є одним із перших у світі дослідників активності комет на великих геліоцентричних відстанях. Науковці С.В. Харчук і П.П. Корсун запропонували пояснення рідкісного спостережного явища утворення смугових структур у пилових хвостах комет.

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1