Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

CERN бере участь у пошуку темних фотонів

22 листопада 2023

 

У пошуках частинок темної матерії є два основних підходи. По-перше, шукати частинки, які розпадаються природним шляхом, коли вони проходять крізь речовину. Зазвичай це стосується нейтринних обсерваторій, таких як IceCube, де частинка темної матерії, стикаючись із ядрами, може спричинити слабкий спалах світла. Поки це нічого не дало. Другий підхід полягає в зіткненні частинок у прискорювачі частинок. Цей підхід також не дав змоги знайти частинки темної матерії, але було достатньо цікавих натяків на те, що CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) має з цим справу. Останній запуск Великого адронного колайдера спрямований на пошук так званих темних фотонів.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Стратосферна інфрачервона обсерваторія «СОФІЯ»

 

Л.М. Свачій

кандидат фізико-математичних наук

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

 

 

26 травня 2010 р. розпочала спостереження найбільша у світі повітряна обсерваторія «СОФІЯ» (англійською SOFIA: Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy — Стратосферна обсерваторія для інфрачервоної астрономії), її розробили фахівці з NASA та Німецького аерокосмічного центру.

 

SOFIA

 

Стратосферна інфрачервона обсерваторія «СОФІЯ». Фото з сайту NASA.

 

Обсерваторія «СОФІЯ» має такі прилади:

  • 17-тонний телескоп-рефлектор з діаметром головного дзеркала 2,5 м, стабілізований за допомогою гіроскопів. Його розробили німецькі фахівці зі Штуттгартського університету;
  • камера «FORCAST» (Faint Object InfrRed CAmera for the SOFIA Telescope);
  • два спектрометри та фотометр.

 

Усі ці прилади розміщено на борту літака-носія, яким є модифікований авіалайнер «Боїнг 747-СП». На борту літака ще міститься охолоджувач, який використовується, щоб мінімізувати власне фонове інфрачервоне випромінювання обсерваторії. «СОФІЯ» проводить спостереження в дуже широкому інтервалі довжин електромагнітних хвиль — від 0,3 до 1600 мкм. Це субміліметрове, ультрафіолетове, видиме й інфрачервоне випромінювання. При цьому основний діапазон — інфрачервоний: близький, середній і далекий. Фахівці вважають, що обсерваторія «СОФІЯ» — це великий крок уперед до спектроскопічних спостережень холодного Всесвіту.

 

Для спостережень літак-носій з екіпажем на борту піднімається на 12—14 км. На цій висоті вже майже немає водяної пари, котра найбільше перешкоджає проведенню спостережень в інфрачервоній ділянці спектру.

 

Обсерваторія «СОФІЯ» допомагаєвченимдосліджуватирізноманітніастрономічніявищайоб’єкти, середяких:

  • процеси народження та згасання зір;
  • формування планетних систем;
  • ідентифікація складних молекул у космосі;
  • планети, комети й астероїди Сонячної системи;
  • туманності й пил у галактиках;
  • чорні дірки в галактичних центрах.

 

Загалом, стратосферна обсерваторія проводить такі спостереження, котрі неможливо здійснити за допомогою навіть найбільших і найвище встановлених наземних телескопів. Як відомо, астрономам допомагають орбітальні (космічні) телескопи, зокрема запущені недавно інфрачервоні обсерваторії «Гершель» і «WISE». При цьому стратосферна обсерваторія — це відносно дешевий засіб, щоб доповнити дорогі космічні телескопи. «СОФІЯ» — перший інфрачервоний телескоп повітряного базування, який функціонує постійно, тобто регулярно піднімається на потрібну висоту.

 

У середині грудня 2009 р. телескоп під час тестування вперше повністю «розплющив» своє інфрачервоне «око», а через кілька місяців його перевірку повністю закінчили. У третій декаді травня 2010 р. обсерваторія «СОФІЯ» провела перші спостереження з висоти 10,7 км. Цей нічний кількагодинний політ (швидкість була 800 км/год) з десятком фахівців на борту започаткував регулярну багаторічну роботу обсерваторії. Основні наукові результати першого польоту: здобуто дуже чіткі зображення галактики М82 і Юпітера на таких довжинах хвиль, на яких не можуть спостерігати ні наземні, ні сучасні космічні телескопи. Телескоп на борту «СОФІЇ» виправдав (і навіть перевершив) сподівання вчених.

 

Фахівці мають надію, що стратосферна обсерваторія «СОФІЯ» прослужить ученим щонайменше два десятиліття, здійснюючи польоти по декілька разів на тиждень. Наукові спостереження координують американські фахівці з кількох університетів (асоціація USRA — Universities Space Research Association) та німецькі вчені з інституту «СОФІЯ» (Deutsches SOFIA Institut).

 

Джерело: Астрономічний календар 2011, с. 310—311

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1