Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Гершель Вільям Фредерик Джон (7.III.1792 — 11.V.1871)

 Hershel Dzhon

 

Англійський математик, астроном, хімік, фотограф, ботанік Джон Фредерик Вільям Гершель (син Вільяма Гершеля) народився 7 березня 1792 р. в м. Слау (графство Беркшир). Освіту здобув (1813) у Кембриджському університеті. Астрономічні дослідження розпочав у 1816 р. (як помічник батька). У 1833—1838 рр. вивчав зоряне небо південної півкулі в обсерваторії на мисі Доброї Надії (Південна Африка). У 1847 р. опублікував «Результати астрономічних спостережень, виконаних на мисі Доброї Надії в 1834—1838», де подав дані про відкриті ним подвійні зорі, опис туманностей, а також перший докладний опис Магелланових Хмар та ін. У 1864 р. опублікував «Загальний каталог туманностей», що містить 5079 об’єктів.

 

Упродовж 1850—1855 рр. очолював монетний двір. Тричі (1827—1829, 1839—1841 і 1847—1849) був президентом Королівського астрономічного товариства. Популяризатор астрономії — автор книги «Нариси астрономії», яку протягом 1849—1893 було видано 12 разів. У цій книзі він запровадив (на основі ідеї історика й хронолога Джозефа Скалігера) поняття юліанський день.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Джон Фредерик Вільям Гершель помер 11 травня 1871 р. в м. Коллінгвуд (похований у Вестмінстерському абатстві поруч з могилою Ньютона).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1