Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ал-Баттані (858—929)

 al Batani

 

Арабський астроном і математик Абу Абдаллах Мухаммад ібн Джабир ібн Синан ал-Баттані народився у 858 р. в м. Гарран (нині територія Туреччини).

 

На підставі власних астрономічних спостережень доволі точно (23°35′41″) визначив значення величини кута між площинами екліптики й небесного екватора, а також річної прецесії (54,5″). Ал-Баттані ― автор трактату з астрономії, де були вміщені таблиці руху Сонця й Місяця, найточніші на той час. Він також написав коментар до твору Клавдія Птолемея «Велика математична побудова астрономії у 13 книгах» (відомого як «Альмагест»).

 

Ал-Баттані першим запропонував методи обчислення сферичних трикутників — фігур на сфері, кожна з яких утворена дугами трьох великих кіл (їхні площини проходять через центр сфери), які з’єднують попарно три точки. Методи ал-Баттані набули розвитку пізніше у працях арабських математиків. Формули для обчислення елементів сферичних трикутників і тепер широко використовують в астрономії. Ал-Баттані запровадив застосування синусів у тригонометрії.

 

Ал-Баттані помер у 929 р. в м. Самарра (Ірак).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1