Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ал-Баттані (858—929)

 al Batani

 

Арабський астроном і математик Абу Абдаллах Мухаммад ібн Джабир ібн Синан ал-Баттані народився у 858 р. в м. Гарран (нині територія Туреччини).

 

На підставі власних астрономічних спостережень доволі точно (23°35′41″) визначив значення величини кута між площинами екліптики й небесного екватора, а також річної прецесії (54,5″). Ал-Баттані ― автор трактату з астрономії, де були вміщені таблиці руху Сонця й Місяця, найточніші на той час. Він також написав коментар до твору Клавдія Птолемея «Велика математична побудова астрономії у 13 книгах» (відомого як «Альмагест»).

 

Ал-Баттані першим запропонував методи обчислення сферичних трикутників — фігур на сфері, кожна з яких утворена дугами трьох великих кіл (їхні площини проходять через центр сфери), які з’єднують попарно три точки. Методи ал-Баттані набули розвитку пізніше у працях арабських математиків. Формули для обчислення елементів сферичних трикутників і тепер широко використовують в астрономії. Ал-Баттані запровадив застосування синусів у тригонометрії.

 

Ал-Баттані помер у 929 р. в м. Самарра (Ірак).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1