Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Чандлер Карло Сет (17.IX.1846 — 31.XII.1913)

 Chandler

 

Американський астроном Сет Карло Чандлер народився 17 вересня 1846 р. у Бостоні. Здобув (1861) вищу освіту в Гарвардському університеті. Протягом 1864—1870 рр. працював у Береговій геодезичній службі США. У 1871—1881 роках — у страховій компанії. Упродовж 1881—1904 рр. — співробітник Гарвардської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Сета Чандлера — геодинаміка. Досліджував вільний рух полюсів Землі. Виконав аналіз коливання широти за понад 200 років (з часів спостережень Джеймса Бредлі) й показав, що багато з непояснених протиріч у спостереженнях були зумовлені коливаннями широти місця спостереження.

 

Відкрив коливання осі обертання Землі з періодом 428 діб (період Чандлера), яке є вільною нутацією, передбаченою ще Ейлером. Рух полюсів, зумовлений вільною нутацією, називають чандлерівським рухом полюсів Землі. Вивчав комети й змінні зорі (уклав кілька каталогів цих об’єктів).

 

Протягом 1896—1909 рр. був головним редактором журналу «Astronomical Journal». На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Сет Карло Чандлер помер 31 грудня 1913 р. у Бостоні (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1