Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Деламбр Жозеф Жан-Батист (19.IX.1749 — 19.VIII.1822)

 

Delambr 

Французький астрономі геодезист Жан-Батист Жозеф Деламбр народився 19 вересня 1749 р. у м. Ам’єн. У 1774 р. переїхав до Парижа, працював домашнім вчителем, навчався сам і виконував астрономічні спостереження. Опублікував (1781) таблиці Урана — планети, яку невдовзі перед тим відкрив Вільям Гершель. Подав (1786) в Академію наук доповідь про спостереження транзиту Меркурія по диску Сонця 4 травня 1786 р. Ця робота знаменує початок його кар’єри астронома. Після смерті (1807) Жозефа де Лаланда, очолив кафедру астрономії в Колеж-Ройяль. У 1804—1822 рр. — директор Паризької обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Жан-Батиста Деламбра — практична астрономія, геодезія, історія астрономії. Був одним із керівників роботи (1792—1799) з вимірювання дуги меридіана від Дюнкерка до Барселони, що стала основою для встановлення одиниці довжини — метра. Склав таблиці видимих рухів Сонця, великих планет і супутників Юпітера. Удосконалив методи астрономічних обчислень (зокрема в сферичній тригонометрії).

 

З 1803 р. — секретар відділення математичних наук Паризької академії наук. Автор великої праці з історії астрономії (вийшла в шести томах у 1817—1827 рр.).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 13962 Деламбр.

 

Жан-Батист Жозеф Деламбр помер 19 серпня 1822 р. в Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1