Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Деламбр Жозеф Жан-Батист (19.IX.1749 — 19.VIII.1822)

 

Delambr 

Французький астрономі геодезист Жан-Батист Жозеф Деламбр народився 19 вересня 1749 р. у м. Ам’єн. У 1774 р. переїхав до Парижа, працював домашнім вчителем, навчався сам і виконував астрономічні спостереження. Опублікував (1781) таблиці Урана — планети, яку невдовзі перед тим відкрив Вільям Гершель. Подав (1786) в Академію наук доповідь про спостереження транзиту Меркурія по диску Сонця 4 травня 1786 р. Ця робота знаменує початок його кар’єри астронома. Після смерті (1807) Жозефа де Лаланда, очолив кафедру астрономії в Колеж-Ройяль. У 1804—1822 рр. — директор Паризької обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Жан-Батиста Деламбра — практична астрономія, геодезія, історія астрономії. Був одним із керівників роботи (1792—1799) з вимірювання дуги меридіана від Дюнкерка до Барселони, що стала основою для встановлення одиниці довжини — метра. Склав таблиці видимих рухів Сонця, великих планет і супутників Юпітера. Удосконалив методи астрономічних обчислень (зокрема в сферичній тригонометрії).

 

З 1803 р. — секретар відділення математичних наук Паризької академії наук. Автор великої праці з історії астрономії (вийшла в шести томах у 1817—1827 рр.).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 13962 Деламбр.

 

Жан-Батист Жозеф Деламбр помер 19 серпня 1822 р. в Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1