Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Донаті Баттиста Джованні (16.XII.1826 — 20.IX.1873)

 

Donati 

Італійський астроном Джованні Баттиста Донаті народився 16 грудня 1826 р. у Пізі. Вищу освіту здобув у Пізанському університеті. Працював (з 1852 р.) в обсерваторії Музею фізики і природної історії у Флоренції (з 1864 р. — директором). Ініціатор створення Національної астрономічної обсерваторії в Арчетрі (недалеко від Флоренції) — керував її будівництвом упродовж 1864—1872 років.

 

Галузь наукових інтересів Джованні Донаті — комети, спектральні дослідження Сонця і зір. Протягом 1854—1864 рр. відкрив шість комет (серед них комета 1858 V — комета Донаті — виявилася однією з найяскравіших в історії астрономії). Був одним з перших, хто застосував спектральний аналіз в астрономії. Уперше отримав і ототожнив спектр комети, встановив наявність газів в кометах. Вивчав полярні сяйва — першим вказав на космічну природу їхнього збудника, зокрема на зв’язок їх з Сонцем. Пояснив, що мерехтіння зір, — це результат змін атмосферної рефракції на шляху променя світла під час проходження його крізь атмосферу Землі.

 

На честь науковця названо (окрім комет Донаті) кратер на Місяці, астероїд 16682 Донаті.

 

Джованні Баттиста Донаті помер 20 вересня 1873 р. у м. Флоренція (Італія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1