Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Дубяго Дмитро Іванович (3.X.1849 — 22.X.1918)

 

Dubiaho 

Російський астроном Дмитро Іванович Дубяго народився 3 жовтня 1849 р. у Мстиславлі (Білорусія). Вищу освіту здобув (1872) у Петербурзькому університеті. Протягом 1878—1884 рр. працював у Пулковській обсерваторії. У 1884—1918 рр. — директор обсерваторії Казанського університету. Також протягом 1901—1918 рр. очолював засновану ним обсерваторію ім. В.П. Енгельгардта, що входить до складу цього університету. Протягом 1899—1905 рр. — ректор Казанського університету.

 

Галузь наукових інтересів Дмитра Дубяго — теоретична астрономія, астрометрія та гравіметрія. За результатами спостережень казанських астрономів, виконаних у 1869—1882 рр., уклав каталог 4281 зір (цей каталог є частиною міжнародного зонного каталогу). За результатами спостережень, виконаних на Пулковському рефракторі упродовж 1847—1876 рр., вивчав орбіту Тритона, супутника Нептуна. Створив теорію руху астероїда Діана.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Дмитро Іванович Дубяго помер 22 жовтня 1918 р. в Казані (похований на території обсерваторії).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1