Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зображення Сонця з високою роздільною здатністю показують, як спалахи впливають на його атмосферу

20 жовтня 2024

 

Сонячні спалахи — це дивовижна річ, яка має глибокий вплив на те, що астрономи називають «космічною погодою». Ці події змінюються залежно від 11-річного циклу активності Сонця, вивільняючи в космос величезну кількість випромінювання в усьому електромагнітному спектрі (від ультрафіолетового до рентгенівського). Наслідки спалахів земляни спостерігають з незапам’ятних часів, зокрема полярні сяйва у високих широтах, але предметом вивчення та прогнозування вони є лише близько півтора століття. Однак про ці драматичні події науковці ще багато чого не знають.

Докладніше:

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Дубяго Дмитро Іванович (3.X.1849 — 22.X.1918)

 

Dubiaho 

Російський астроном Дмитро Іванович Дубяго народився 3 жовтня 1849 р. у Мстиславлі (Білорусія). Вищу освіту здобув (1872) у Петербурзькому університеті. Протягом 1878—1884 рр. працював у Пулковській обсерваторії. У 1884—1918 рр. — директор обсерваторії Казанського університету. Також протягом 1901—1918 рр. очолював засновану ним обсерваторію ім. В.П. Енгельгардта, що входить до складу цього університету. Протягом 1899—1905 рр. — ректор Казанського університету.

 

Галузь наукових інтересів Дмитра Дубяго — теоретична астрономія, астрометрія та гравіметрія. За результатами спостережень казанських астрономів, виконаних у 1869—1882 рр., уклав каталог 4281 зір (цей каталог є частиною міжнародного зонного каталогу). За результатами спостережень, виконаних на Пулковському рефракторі упродовж 1847—1876 рр., вивчав орбіту Тритона, супутника Нептуна. Створив теорію руху астероїда Діана.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Дмитро Іванович Дубяго помер 22 жовтня 1918 р. в Казані (похований на території обсерваторії).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1