Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Еллісон Арчделл Мервін (5.VI.1909 — 12.IX.1963)

 

 

Ірландський астроном Мервін Арчделл Еллісон народився 5 червня 1909 р. у селі Фетард-он-Сі (графство Вексфорд). Освіту здобув (1931) у Трініті-коледжі в Дубліні. Протягом 1947—1958 рр. працював у Королівській обсерваторії в Единбурзі. З 1958 р. — директор Дансинкської обсерваторії (поблизу Дубліна).

 

Галузь наукових інтересів Мервіна Еллісона — фізика Сонця. Сконструював спектрогеліоскоп і з його допомогою виконував у власній обсерваторії в 1940-х роках регулярні спостереження Сонця, які потім продовжив в Единбурзькій і Дансинкській обсерваторіях. Досліджував зв’язок сонячних і геофізичних явищ. Під час Міжнародного геофізичного року (1 червня 1957 р. — 31 грудня 1958 р.) керував виданням щоденних карт сонячної активності.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Мервін Арчделл Еллісон помер 12 вересня 1963 р. в Дубліні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1