Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Еллісон Арчделл Мервін (5.VI.1909 — 12.IX.1963)

 

 

Ірландський астроном Мервін Арчделл Еллісон народився 5 червня 1909 р. у селі Фетард-он-Сі (графство Вексфорд). Освіту здобув (1931) у Трініті-коледжі в Дубліні. Протягом 1947—1958 рр. працював у Королівській обсерваторії в Единбурзі. З 1958 р. — директор Дансинкської обсерваторії (поблизу Дубліна).

 

Галузь наукових інтересів Мервіна Еллісона — фізика Сонця. Сконструював спектрогеліоскоп і з його допомогою виконував у власній обсерваторії в 1940-х роках регулярні спостереження Сонця, які потім продовжив в Единбурзькій і Дансинкській обсерваторіях. Досліджував зв’язок сонячних і геофізичних явищ. Під час Міжнародного геофізичного року (1 червня 1957 р. — 31 грудня 1958 р.) керував виданням щоденних карт сонячної активності.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Мервін Арчделл Еллісон помер 12 вересня 1963 р. в Дубліні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1