Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фай Етьєн-Альбан-Ерве-Огюст (1.X.1814 ― 4.VII.1902)

 

Fai 

Французький астроном Ерве-Огюст-Етьєн-Альбан Фай народився 1 жовтня 1814 р. у муніципалітеті Сен-Бенуа-дю-Со (центральна частина Франції). Здобувши (1836) вищу освіту в Політехнічній школі в Парижі, працював у Паризькій обсерваторії. Протягом 1848—1854 рр. викладав геодезію в Політехнічній школі. У 1854—1873 роках — професор астрономії університету в Нансі. Упродовж 1873—1893 рр. — професор астрономії та геодезії Політехнічної школи.

 

Галузь наукових інтересів Ерве-Огюста Файа — комети, Сонце, космогонія. Відкрив (1843) нову періодичну комету, яку назвали кометою Фая. Форму кометних хвостів пояснював тиском сонячного випромінювання на частинки речовини в хвостах. Вважав Сонце газовою кулею із сильними конвективними рухами. Розвинув і вдосконалив космогонічну теорію Лапласа. Сконструював зеніт-телескоп.

 

Президент (1876) Бюро довгот в Парижі. На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Ерве-Огюст-Етьєн-Альбан Фай помер 4 липня 1902 р. у Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1