Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Чорну діру середньої маси виявлено в наймасивнішому кулястому скупченні Молочного Шляху

11 липня 2024

Вивчивши понад 500 зображень, отриманих за допомогою Космічного телескопа імені Габбла, астрономи знайшли докази існування чорної діри з масою 20 000 сонячних мас у центрі Омега Кентавра, кулястого скупчення, яке лежить в сузір’ї Кентавра на відстані 5430 парсек (17 710 світлових років) від Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фоґель Карл Герман (3.IV.1841 — 13.VIII.1907)

 

Fogel 

Німецький астроном Герман Карл Фоґель народився 3 квітня 1841 р. у Лейпцигу. Здобув вищу освіту в Політехнічній школі в Дрездені. Протягом 1865—1870 рр. працював у Лейпцігській обсерваторії. Упродовж 1870—1874 років — у приватній обсерваторії Боткамп (поблизу Кіля). З 1874 р. працював у Потсдамі (з 1879 р. — професор), брав участь у створенні Потсдамської астрофізичної обсерваторії (у 1882—1907 роках був її першим директором).

 

Галузь наукових інтересів Германа Карла Фоґеля ― астроспектроскопія. Виконав спектральні спостереження всіх планет Сонячної системи, багатьох комет, туманностей, нових зір. Досліджував у лабораторії спектральними методами речовину метеоритів з метою виявлення в ній сполук вуглецю. Вивчив спектр полярних сяйв.

 

Удосконалив створену Анджело Секкі спектральну класифікацію зір. Виконав разом з Г. Мюллером візуальні спостереження спектрів 4051 зір й опублікував (1882) перший спектроскопічний каталог зір («Спектроскопічні спостереження зірок») до 7,5 зоряної величини.

 

Побудував (1887) разом з Ю. Шейнером вдосконалений спектрограф, що дозволяв отримувати фотографії спектрів зір високої якості (з цим інструментом вони першими почали систематичні точні вимірювання променевих швидкостей зір — остаточно довели (1889), що змінність блиску зорі Алголь викликана затемненнями в подвійній системі, встановили спектральну подвійність α Діви (Спіки) і β Ліри, уклали каталог променевих швидкостей 52 зір).

 

На честь науковця названо кратер на місяці, кратер на Марсі, астероїд 11762 Фоґель.

 

Герман Карл Фоґель 13 серпня 1907 р. у Потсдамі.

 

Докладніше про Карла Фоґеля

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1