Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фоґель Карл Герман (3.IV.1841 — 13.VIII.1907)

 

Fogel 

Німецький астроном Герман Карл Фоґель народився 3 квітня 1841 р. у Лейпцигу. Здобув вищу освіту в Політехнічній школі в Дрездені. Протягом 1865—1870 рр. працював у Лейпцігській обсерваторії. Упродовж 1870—1874 років — у приватній обсерваторії Боткамп (поблизу Кіля). З 1874 р. працював у Потсдамі (з 1879 р. — професор), брав участь у створенні Потсдамської астрофізичної обсерваторії (у 1882—1907 роках був її першим директором).

 

Галузь наукових інтересів Германа Карла Фоґеля ― астроспектроскопія. Виконав спектральні спостереження всіх планет Сонячної системи, багатьох комет, туманностей, нових зір. Досліджував у лабораторії спектральними методами речовину метеоритів з метою виявлення в ній сполук вуглецю. Вивчив спектр полярних сяйв.

 

Удосконалив створену Анджело Секкі спектральну класифікацію зір. Виконав разом з Г. Мюллером візуальні спостереження спектрів 4051 зір й опублікував (1882) перший спектроскопічний каталог зір («Спектроскопічні спостереження зірок») до 7,5 зоряної величини.

 

Побудував (1887) разом з Ю. Шейнером вдосконалений спектрограф, що дозволяв отримувати фотографії спектрів зір високої якості (з цим інструментом вони першими почали систематичні точні вимірювання променевих швидкостей зір — остаточно довели (1889), що змінність блиску зорі Алголь викликана затемненнями в подвійній системі, встановили спектральну подвійність α Діви (Спіки) і β Ліри, уклали каталог променевих швидкостей 52 зір).

 

На честь науковця названо кратер на місяці, кратер на Марсі, астероїд 11762 Фоґель.

 

Герман Карл Фоґель 13 серпня 1907 р. у Потсдамі.

 

Докладніше про Карла Фоґеля

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1