Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фраунгофер Йозеф (6.III.1787 — 7.VI.1826)

 

Fraunhofer 

Німецький фізик і оптик Йозеф фон Фраунгофер народився 6 березня 1787 р. у містечку Штраубінг поблизу Мюнхена. Став (1806) до роботи в одній з оптичних майстерень у Баварії. Організував (1814) разом з компаньйоном в Мюнхені оптико-механічну фірму (з 1818 р. її директор). З 1823 р. — він також професор Мюнхенського університету.

 

Галузь наукових інтересів Йозефа Фраунгофера ― телескопобудування, спектроскопія. Істотно вдосконалив технологію виготовлення великих ахроматичних об’єктивів, винайшов окулярний мікрометр.

 

Його фірма постачала першокласними інструментами найбільші обсерваторії Європи (телескопи мали екваторіальне монтування, були оснащені точними часовими механізмами та окулярними мікрометрами). Успіхи астрономів у визначенні перших зоряних паралаксів були досягнуті значною мірою завдяки рефракторам Фраунгофера.

 

Один із фундаторів астрофізики: виявив (1814) численні лінії поглинання в сонячному спектрі, названі згодом його ім’ям. Першим поділив зорі на три спектральні групи. Виконане ним дослідження розподілу енергії в спектрі стало основою для визначення температури зорі.

 

Запровадив у практику астрономічних спостережень об’єктивну призму, що дозволило одночасно спостерігати сотні спектрів зір. Уперше (1821) застосував дифракційну гратку для вивчення спектрів.

 

Йозеф фон Фраунгофер помер 7 червня 1826 р. у Мюнхені.

 

Докладніше про Йозефа Фраунгофера

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1