Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Фраунгофер Йозеф (6.III.1787 — 7.VI.1826)

 

Fraunhofer 

Німецький фізик і оптик Йозеф фон Фраунгофер народився 6 березня 1787 р. у містечку Штраубінг поблизу Мюнхена. Став (1806) до роботи в одній з оптичних майстерень у Баварії. Організував (1814) разом з компаньйоном в Мюнхені оптико-механічну фірму (з 1818 р. її директор). З 1823 р. — він також професор Мюнхенського університету.

 

Галузь наукових інтересів Йозефа Фраунгофера ― телескопобудування, спектроскопія. Істотно вдосконалив технологію виготовлення великих ахроматичних об’єктивів, винайшов окулярний мікрометр.

 

Його фірма постачала першокласними інструментами найбільші обсерваторії Європи (телескопи мали екваторіальне монтування, були оснащені точними часовими механізмами та окулярними мікрометрами). Успіхи астрономів у визначенні перших зоряних паралаксів були досягнуті значною мірою завдяки рефракторам Фраунгофера.

 

Один із фундаторів астрофізики: виявив (1814) численні лінії поглинання в сонячному спектрі, названі згодом його ім’ям. Першим поділив зорі на три спектральні групи. Виконане ним дослідження розподілу енергії в спектрі стало основою для визначення температури зорі.

 

Запровадив у практику астрономічних спостережень об’єктивну призму, що дозволило одночасно спостерігати сотні спектрів зір. Уперше (1821) застосував дифракційну гратку для вивчення спектрів.

 

Йозеф фон Фраунгофер помер 7 червня 1826 р. у Мюнхені.

 

Докладніше про Йозефа Фраунгофера

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1