Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґаусс Фрідріх Карл (30.IV.1777 — 23.II.1855)

 

Gauss 

Німецький науковець (математик, астроном, геодезист і фізик) Карл Фрідріх Ґаусс народився 30 квітня 1777 р. у м. Брауншвейг. Вищу освіту здобув (1798) у Ґеттінґенському університеті. З 1799 р. — приват-доцент Брауншвейзького університету. З 1807 р. і до кінця життя — професор математики й астрономії та одночасно директор Ґеттінґенської обсерваторії. Завершив будівництво нової обсерваторії (1816), розпочате ще 1803 р., й обладнав її необхідними інструментами.

 

Внесок в астрономію: вивчивши матеріали спостережень Джузеппе Піацці першого астероїда (Церери), установив, що для визначення орбіти цього небесного тіла досить трьох його спостережень. На основі знайдених розв’язків написав (1809) фундаментальну працю «Теорія руху небесних тіл, які обертаються навколо Сонця по конічних перерізах».

 

На честь науковця в астрономії названо кратер на Місяці, астероїд 1001 Ґауссія, стала Ґаусса (або гравітаційна стала Ґаусса).

 

Карл Фрідріх Ґаусс помер 23 лютого 1855 р. у м. Ґеттінґен.

 

Докладніше про Карла Ґаусса

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1