Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґерельс Том (21.ІІ.1925 — 11.07.2011)

 

Gerels 

Американський астроном Том Ґерельс народився 21 лютого 1925 р. у м. Гарлемермер (Нідерланди). Здобув (1951) вищу освіту в Лейденському університеті. З 1960 р. працював в університеті Аризони (в 1961―2011 рр. професор астрономії і планетарних наук) у м. Тусон разом з Джерардом Койпером.

 

Галузь наукових інтересів Тома Ґерельса ― пошук астероїдів, фотополяриметрія. Відкрив (разом з Корнеліусом ван Гаутеном та Інгрід ван Хаутен-Груневельд) понад 4000 астероїдів, а також кілька комет. Відповідав за фотополяриметричні експерименти, виконані з допомогою автоматичних міжпланетних станцій «Піонер-10» і «Піонер-11». Розпочав програму Spacewatch (електронне спостереження за кометами і астероїдами) і був її основним дослідником.

 

На честь науковця названо (окрім комет) астероїд 1777 Ґерельс.

 

Том Ґерельс помер 11 липня 2011 р. у м. Тусон (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1