Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Джеймс Вебб відстежив поширення вуглецю у Всесвіті

14 січня 2025

Астрономи вже давно намагаються відстежити, як такі елементи, як вуглець, необхідний для життя, стають широко поширеними у Всесвіті. Тепер космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA детальніше дослідив одне з джерел багатого на вуглець пилу в нашій власній галактиці Чумацький Шлях: систему двох масивних зірок Вольфа-Райє 140, які рухаються по вузькій витягнутій орбіті.                           

Коли вони пролітають одна повз одну (у центральній білій точці на зображеннях Вебба), зоряні вітри від кожної зірки збиваються разом, матеріал стискається й утворюється насичений вуглецем пил. Останні спостереження Вебба показують 17 пилових оболонок, що сяють у середньому інфрачервоному світлі та розширюються через рівні проміжки в навколишній простір.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґілл Девід (12.VI.1843 — 24.I.1914)

 

Gill 

Шотландський астроном і геодезист Девід Ґілл народився 12 червня 1843 р. у м. Абердин. Закінчивши Абердинський університет, працював у сімейному бізнесі (виробництво годинників), але згодом вирішив стати астрономом й очолив приватну обсерваторію в Абердинширі. У 1874 р. спостерігав на острові Маврикій проходження Венери по диску Сонця. На острові Вознесіння виконав (1877) спостереження Марса під час великого протистояння (на підставі цих спостережень визначив (1880) паралакс Сонця). У 1879—1906 рр. — директор обсерваторії на мисі Доброї Надії. У 1906 р. повернувся в Лондон.

 

Галузь наукових інтересів Девіда Ґілла — астрометрія, практична астрономія. Указав на можливість використання фотографічних спостережень зір для складання зоряних каталогів. Він є піонером у використанні астрофотографії (зробив першу фотографію Великої комети 1882) і одним з перших ініціаторів проекту «Карта неба». Упродовж 1885—1889 рр. виконав фотографування неба південної півкулі Землі, результати якого стали основою для створення каталога «Кейпський фотографічний огляд» (цей каталог, що містить дані про понад 400 000 зір, у 1896—1900 рр. опублікував Якобус Каптейн). Організував спостереження астероїдів з допомогою геліометрів для визначення паралаксу Сонця, виконав вимірювання багатьох зоряних паралаксів, обчислив масу Юпітера.

 

Упродовж 1909—1911 рр. — президент Королівського астрономічного товариства. На честь науковця названо кратери на Місяці та Марсі.

 

Девід Ґілл помер 24 січня 1914 р. у Лондоні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1