Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи вперше докладно відстежили грануляцію на поверхні зорі R Золотої Риби

11 вересня 2024

 

Вперше астрономи зробили знімки не схожої на Сонце зорі з такою деталізацією, що вдалося відстежити рух на її поверхні утворень газу, які вибухають. Зображення зорі R Doradus (Золотої Риби) отримано в липні та серпні 2023 р. за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), телескопа, співвласником якого є Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO). На них видно величезні гарячі бульбашки газ, у 75 разів більші Сонця, що з’являються на поверхні та занурюються назад у надра зорі швидше, ніж очікувалося.

Докладніше:

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґреґорі Джеймс (ХІ.1638 — Х.1675)

 

Gregori 

Шотландський математик і астроном Джеймс Ґреґорі народився у листопаді 1638 р. у с. Драмоук. Вищу освіту здобу в Сент-Ендрюському університеті. У 25-річному віці опублікував книгу Optica Promota (1663), де вперше описав конструкцію дзеркального телескопа, але не зміг його виготовити (через 10 років по тому за своєю схемою Ґреґорі телескоп виготовив Роберт Гук). Запропонував новий метод вимірювання відстані від Землі до Сонця, який невдовзі використав Е. Галлей. У 1664 р. Ґреґорі познайомився в Лондоні з Р. Гуком, Коллінзом та іншими видатними вченими.

 

Упродовж 1664—1668 рр. перебував в Італії, де працював у галузі математики. Наприкінці 1668 р. очолив кафедру математики в Сент-Ендрюському університеті, яку було спеціально створено для Ґреґорі. У 1674 р. перейшов до Единбурзького університету. Джеймс Ґреґорі — один з фундаторів математичного аналізу. Його вважають одним з найвизначніших математиків XVII ст.

 

На честь науковця названо кратер Ґреґорі на Місяці, телескоп в університеті Сент-Ендрюс і телескоп, установлений в обсерваторії Тейде на Канарських островах.

 

Джеймс Ґреґорі помер у жовтні 1675 р. в Единбурзі (Шотландія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1