Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґреґорі Джеймс (ХІ.1638 — Х.1675)

 

Gregori 

Шотландський математик і астроном Джеймс Ґреґорі народився у листопаді 1638 р. у с. Драмоук. Вищу освіту здобу в Сент-Ендрюському університеті. У 25-річному віці опублікував книгу Optica Promota (1663), де вперше описав конструкцію дзеркального телескопа, але не зміг його виготовити (через 10 років по тому за своєю схемою Ґреґорі телескоп виготовив Роберт Гук). Запропонував новий метод вимірювання відстані від Землі до Сонця, який невдовзі використав Е. Галлей. У 1664 р. Ґреґорі познайомився в Лондоні з Р. Гуком, Коллінзом та іншими видатними вченими.

 

Упродовж 1664—1668 рр. перебував в Італії, де працював у галузі математики. Наприкінці 1668 р. очолив кафедру математики в Сент-Ендрюському університеті, яку було спеціально створено для Ґреґорі. У 1674 р. перейшов до Единбурзького університету. Джеймс Ґреґорі — один з фундаторів математичного аналізу. Його вважають одним з найвизначніших математиків XVII ст.

 

На честь науковця названо кратер Ґреґорі на Місяці, телескоп в університеті Сент-Ендрюс і телескоп, установлений в обсерваторії Тейде на Канарських островах.

 

Джеймс Ґреґорі помер у жовтні 1675 р. в Единбурзі (Шотландія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1