Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґреґорі Джеймс (ХІ.1638 — Х.1675)

 

Gregori 

Шотландський математик і астроном Джеймс Ґреґорі народився у листопаді 1638 р. у с. Драмоук. Вищу освіту здобу в Сент-Ендрюському університеті. У 25-річному віці опублікував книгу Optica Promota (1663), де вперше описав конструкцію дзеркального телескопа, але не зміг його виготовити (через 10 років по тому за своєю схемою Ґреґорі телескоп виготовив Роберт Гук). Запропонував новий метод вимірювання відстані від Землі до Сонця, який невдовзі використав Е. Галлей. У 1664 р. Ґреґорі познайомився в Лондоні з Р. Гуком, Коллінзом та іншими видатними вченими.

 

Упродовж 1664—1668 рр. перебував в Італії, де працював у галузі математики. Наприкінці 1668 р. очолив кафедру математики в Сент-Ендрюському університеті, яку було спеціально створено для Ґреґорі. У 1674 р. перейшов до Единбурзького університету. Джеймс Ґреґорі — один з фундаторів математичного аналізу. Його вважають одним з найвизначніших математиків XVII ст.

 

На честь науковця названо кратер Ґреґорі на Місяці, телескоп в університеті Сент-Ендрюс і телескоп, установлений в обсерваторії Тейде на Канарських островах.

 

Джеймс Ґреґорі помер у жовтні 1675 р. в Единбурзі (Шотландія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1