Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Довкілля квазарів раннього Всесвіту справді захаращені

24 вересня 2024

Нова знахідка, виявлена за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera), надає чітке пояснення головоломки «міської щільності» квазара.

 

 

Спостереження за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam) підтверджують очікування астрономів про те, що квазари раннього Всесвіту утворилися в ділянках космосу, густонаселених галактиками-супутниками. Винятково широке поле зору DECam та спеціальні фільтри зіграли вирішальну роль у досягненні цього результату. Спостереження також показують, чому попередні дослідження, спрямовані на визначення щільності околиць квазарів раннього Всесвіту, дали суперечливі результати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Горрокс Джерімая (1618 — 3.I.1641)

 

 

Англійський астроном Джерімая Горрокс народився 1618 р. у селі Токстет-Парк поблизу Ліверпуля. Закінчивши (1635) коледж в Кембриджі, служив, ймовірно, священником. Астрономію вивчав самостійно. Виконував астрономічні спостереження, створив динамічну модель Сонячної системи, переглянув таблиці планетних рухів, зокрема «Рудольфові таблиці» Й. Кеплера, виправив у них помилки, поліпшив точність й заново визначив елементи орбіт планет.

 

Передбачив проходження Венери по диску Сонця 4 грудня 1639 р., переобчислив момент проходження і був першим астрономом, який спостерігав це явище. Покращив теорію руху Місяця з огляду на власні припущення про еліптичність місячної орбіти і про збурення, які викликає гравітаційна дія Сонця. Джон Флемстід використав теорію Горрокса для складання таблиць руху Місяця. Нове покращення теорії виконав Ісаак Ньютон (її використовували для складання таблиць руху Місяця до середини XVIII століття).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 3078 Горрокс.

 

Джерімая Горрокс помер 3 січня 1641 р у селі Токстет-Парк, що поблизу Ліверпуля в Англії.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1