Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ібн Юнус (950 — 31.V.1009)

 

 

Арабський астроном Ібн Юнус (повне ім’я Абуль-Хасан Алі ібн Абдуррахман ібн Юнус ас-Садаф аль-Міср) народився 950 р. у м. Фустат (сучасний Каїр, Єгипет). Його вчителем був перський астроном і математик Абу-ль-Вафа. Виконував астрономічні спостереження в обсерваторії на горі Мокаттам поблизу Каїра.

 

Склав астрономічні таблиці «Зідж ал-Хакимі» (найкращі таблиці такого роду, їх застосовували у практиці астрономічних обчислень протягом майже двох століть). Виправив значення кута нахилу екліптики і попереджання рівнодення, що залишалися незмінними з часів Птолемея. З аналізу даних спостережень затемнень Сонця і Місяця упродовж 977—1007 рр. відкрив вікове прискорення середнього руху Місяця.

 

Удосконалив гномон і довів, що його тінь показує висоту над горизонтом верхнього краю (а не центру) сонячного диска. Досліджував питання, пов’язані з вимірюванням кутів на площині й на сфері (сферична тригонометрія).

 

Ібн Юнус помер 31 травня 1009 р. в Каїрі (Єгипет).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1