Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Чорну діру середньої маси виявлено в наймасивнішому кулястому скупченні Молочного Шляху

11 липня 2024

Вивчивши понад 500 зображень, отриманих за допомогою Космічного телескопа імені Габбла, астрономи знайшли докази існування чорної діри з масою 20 000 сонячних мас у центрі Омега Кентавра, кулястого скупчення, яке лежить в сузір’ї Кентавра на відстані 5430 парсек (17 710 світлових років) від Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Іннес Ейтон Торберн Роберт (10.XI.1861 — 13.III.1933)

 

Innes 

Шотландський та південноафриканський астроном Роберт Торберн Ейтон Іннес народився 10 листопада 1861 р. в м. Единбург. Здобув освіту самотужки. Цікавився астрономією з дитячих років.

 

Юнаком переїхав до Сіднея (Австралія), влаштувався на роботу й одночасно став виконувати аматорські астрономічні спостереження з допомогою власного 12-дюймового телескопа-рефлектора. Відкрив кілька нових подвійних зір. Опублікував низку робіт з питань збурень орбіт Марса і Венери.

 

Упродовж 1896—1903 рр. працював в обсерваторії на мисі Доброї Надії, до якої його запросив (1894) королівський астроном Девід Ґілл. 1903 р. очолив нову метеорологічну обсерваторію в Йоганнесбурзі (реорганізував її згодом в астрономічну обсерваторію і протягом 1903—1927 рр. був у ній директором).

 

Галузь наукових інтересів Роберта Іннеса — спостережна астрономія. Відкрив 1628 нових пар подвійних зір на південному небі, опублікував (у 1899 р. і 1927 р.) каталоги південних подвійних зір. Виконував також систематичні спостереження змінних зір (відкрив понад ста змінних), спостерігав галілеєві супутники Юпітера, покриття зір Місяцем.

 

Був одним з перших, хто застосував блінк-мікроскоп в астрономії. З допомогою цього приладу відкрив найближчу до Сонця зорю — Проксиму Кентавра. Відкрив (1920) зорю (її названо на його честь — зоря Іннеса), виявивши її швидкий власний рух і вимірявши паралакс.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1658 Іннес.

 

Роберт Торберн Ейтон Іннес помер 13 березня 1933 р. в Лондоні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1