Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Івановська Вільгельміна (2.IX.1905 — 16.V.1999)

 

Ivanovska 

Польський астроном Вільгельміна Івановська народилася 2 вересня 1905 р. у м. Вільно (нині Вільнюс) в Литві. Вищу освіту здобула у Вільнюському університеті. Протягом 1927—1944 рр. працювала в університетській астрономічній обсерваторії. У 1944 р. з групою колег переїхала в Лодзь, де стала одним з організаторів університету Миколи Коперника в Торуні (з 1946 р. — професор цього університету), а також Півніцкої астрономічної обсерваторії поблизу Торуні (її директор у 1952—1976 рр.).

 

Галузь наукових інтересів Вільгельміни Івановської — зорі. Виконала (1934—1946) одну з перших експериментальних перевірок теорії пульсації цефеїд. Відкрила (1950) розбіжності хімічного складу зір, що належать до різного зоряного населення. Незалежно від Вальтера Бааде навела докази (1952), що вказували на потребу зміни шкали галактичних відстаней, яку використовували в той час. Запропонувала (1965) метод визначення статистичних показників типів зоряних населень і разом з співробітниками застосувала (1965—1979) його длявивчення понад 4000 зір.

 

У 1973—1979 рр. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 198820 Івановська.

 

Вільгельміна Івановська померла 16 травня 1999 р. у м Торунь (Польща).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1