Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Івановська Вільгельміна (2.IX.1905 — 16.V.1999)

 

Ivanovska 

Польський астроном Вільгельміна Івановська народилася 2 вересня 1905 р. у м. Вільно (нині Вільнюс) в Литві. Вищу освіту здобула у Вільнюському університеті. Протягом 1927—1944 рр. працювала в університетській астрономічній обсерваторії. У 1944 р. з групою колег переїхала в Лодзь, де стала одним з організаторів університету Миколи Коперника в Торуні (з 1946 р. — професор цього університету), а також Півніцкої астрономічної обсерваторії поблизу Торуні (її директор у 1952—1976 рр.).

 

Галузь наукових інтересів Вільгельміни Івановської — зорі. Виконала (1934—1946) одну з перших експериментальних перевірок теорії пульсації цефеїд. Відкрила (1950) розбіжності хімічного складу зір, що належать до різного зоряного населення. Незалежно від Вальтера Бааде навела докази (1952), що вказували на потребу зміни шкали галактичних відстаней, яку використовували в той час. Запропонувала (1965) метод визначення статистичних показників типів зоряних населень і разом з співробітниками застосувала (1965—1979) його длявивчення понад 4000 зір.

 

У 1973—1979 рр. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 198820 Івановська.

 

Вільгельміна Івановська померла 16 травня 1999 р. у м Торунь (Польща).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1