Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Нарешті! Астрономи починають бачити перші галактики

26 вересня 2023

 

Одна з головних наукових цілей космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST) — це спостереження за епохою, коли, як вважають астрономи, виникли перші галактики, щоб зрозуміти подробиці їх формування, еволюції та складу. Телескоп, з кожним глибоким поглядом у минуле, б’є, здається, власний рекорд з виявлення найдальшої галактики, яку коли-небудь бачили. Тому стали з’являтися наукові публікації про ранній Всесвіт, бо астрономи нарешті починають отримувати від JWST достатньо даних для його глибшого розуміння.

Докладніше:

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Кассіні Доменіко Джованні (8.VI.1625 — 14.IX.1712)

 

Kassini Dzho 

Італійський і французький астроном та інженер Джованні Доменіко Кассіні народився 8 червня 1625 р. у Перінальдо (Італія). Здобув освіту в єзуїтському колегіумі у Генуї. Протягом 1644—1650 рр. працював у приватній обсерваторії поблизу Болоньї, де продовжив вивчати астрономію під керівництвом Джованні Річчолі й Франческо Грімальді. У 1650—1669 рр. — професор астрономії в Болонському університеті. 1669 р. переселився до Франції, де 1671 р. очолив щойно відкриту за указом Людовика XIV Паризьку обсерваторію (перебував на посаді директора до кінця життя).

 

Внесок в астрономію Джованні Кассіні: відкрив чотири супутники Сатурна і розділення кільця Сатурна на дві частини — зовнішню і внутрішню (поділ, або щілина, Кассіні); відкрив обертання навколо осі Юпітера та Марса; разом з французьким астрономом Ріше вперше надійно визначив відстань від Сонця до Землі; один із перших звернув увагу на зодіакальне світло як на особливе явище; на основі власних спостережень склав перші таблиці руху супутників Юпітера і таблиці рефракції земної атмосфери. Також уперше виконав вимірювання довготи за методом Ґалілео Ґалілея (спостерігаючи за затемненнями супутників Юпітера).

 

Цей метод було використано для першого точного вимірювання території Франції. Розміри країни на практиці виявилися значно меншими, ніж очікувалося, на що Людовик XIV в 1693 р. зауважив: «Ніяка військова поразка не порівняється з тими втратами, які заподіяла мені старанність моїх географів».

 

На честь науковця названо (окрім щілини Кассіні) кратер на Місяці, кратер на Марсі, темна ділянка на Япеті (супутник Сатурна), астероїд 24101 Кассіні, автоматична міжпланетна станція «Кассіні» (вивчає Сатурн з 2004 р., перебуваючи на його орбіті).

 

Джованні Доменіко Кассіні помер 14 вересня 1712 р. у Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1