Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Обсерваторія Рубін несе до публіки всесвіт своїх відкриттів

03 червня 2023

Започатковано першу свого роду єдину освітню та інформаційно-просвітницьку програму з набором інтерактивних онлайн-практик, присвячених Обсерваторії Рубін та її науковим здобуткам.

 

 

Освітня та науково-просвітницька програма Обсерваторії Віри Рубін (Vera C. Rubin Observatory), яку розпочато першого червня поточного року і яку повністю фінансує Національний науковий фонд США, є свідченням того, що велика астрономічна дослідницька установа наступного покоління ще на етапі будівництва готується до поширення інформації про свою роботу. Коли наприкінці 2024 року розпочнуться наукові дослідження, обсерваторія виконуватиме повний огляд південного неба кожні кілька ночей, щоб вивчати темну матерію, темну енергію та мінливий Всесвіт. «Рубін» поділиться інформацією про результати дослідження з громадськістю.

Докладніше:

Виявлено мінливість рентгенівського випромінювання від струменів чорних дір

31 травня 2023

 

Астрономи тільки відносно недавно виявили, що струмені (джети), які йдуть від чорних дір, випромінюють рентгенівські промені. Те, як в цих струменях відбувається прискорення частинок до такого високоенергетичного стану, досі є загадкою. Одна з провідних моделей того, як такі струмені генерують рентгенівське випромінювання, передбачає, що рентгенівське випромінювання струменів буде стабільним протягом тривалого часу (мільйони років). Однак астроном з Мерілендського університету Ейлін Мейер (Eileen Meyer) та її колеги виявили, що рентгенівське випромінювання статистично значущої кількості струменів змінювалося лише протягом кількох років.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Кассіні Доменіко Джованні (8.VI.1625 — 14.IX.1712)

 

Kassini Dzho 

Італійський і французький астроном та інженер Джованні Доменіко Кассіні народився 8 червня 1625 р. у Перінальдо (Італія). Здобув освіту в єзуїтському колегіумі у Генуї. Протягом 1644—1650 рр. працював у приватній обсерваторії поблизу Болоньї, де продовжив вивчати астрономію під керівництвом Джованні Річчолі й Франческо Грімальді. У 1650—1669 рр. — професор астрономії в Болонському університеті. 1669 р. переселився до Франції, де 1671 р. очолив щойно відкриту за указом Людовика XIV Паризьку обсерваторію (перебував на посаді директора до кінця життя).

 

Внесок в астрономію Джованні Кассіні: відкрив чотири супутники Сатурна і розділення кільця Сатурна на дві частини — зовнішню і внутрішню (поділ, або щілина, Кассіні); відкрив обертання навколо осі Юпітера та Марса; разом з французьким астрономом Ріше вперше надійно визначив відстань від Сонця до Землі; один із перших звернув увагу на зодіакальне світло як на особливе явище; на основі власних спостережень склав перші таблиці руху супутників Юпітера і таблиці рефракції земної атмосфери. Також уперше виконав вимірювання довготи за методом Ґалілео Ґалілея (спостерігаючи за затемненнями супутників Юпітера).

 

Цей метод було використано для першого точного вимірювання території Франції. Розміри країни на практиці виявилися значно меншими, ніж очікувалося, на що Людовик XIV в 1693 р. зауважив: «Ніяка військова поразка не порівняється з тими втратами, які заподіяла мені старанність моїх географів».

 

На честь науковця названо (окрім щілини Кассіні) кратер на Місяці, кратер на Марсі, темна ділянка на Япеті (супутник Сатурна), астероїд 24101 Кассіні, автоматична міжпланетна станція «Кассіні» (вивчає Сатурн з 2004 р., перебуваючи на його орбіті).

 

Джованні Доменіко Кассіні помер 14 вересня 1712 р. у Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1