Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Кассіні Доменіко Джованні (8.VI.1625 — 14.IX.1712)

 

Kassini Dzho 

Італійський і французький астроном та інженер Джованні Доменіко Кассіні народився 8 червня 1625 р. у Перінальдо (Італія). Здобув освіту в єзуїтському колегіумі у Генуї. Протягом 1644—1650 рр. працював у приватній обсерваторії поблизу Болоньї, де продовжив вивчати астрономію під керівництвом Джованні Річчолі й Франческо Грімальді. У 1650—1669 рр. — професор астрономії в Болонському університеті. 1669 р. переселився до Франції, де 1671 р. очолив щойно відкриту за указом Людовика XIV Паризьку обсерваторію (перебував на посаді директора до кінця життя).

 

Внесок в астрономію Джованні Кассіні: відкрив чотири супутники Сатурна і розділення кільця Сатурна на дві частини — зовнішню і внутрішню (поділ, або щілина, Кассіні); відкрив обертання навколо осі Юпітера та Марса; разом з французьким астрономом Ріше вперше надійно визначив відстань від Сонця до Землі; один із перших звернув увагу на зодіакальне світло як на особливе явище; на основі власних спостережень склав перші таблиці руху супутників Юпітера і таблиці рефракції земної атмосфери. Також уперше виконав вимірювання довготи за методом Ґалілео Ґалілея (спостерігаючи за затемненнями супутників Юпітера).

 

Цей метод було використано для першого точного вимірювання території Франції. Розміри країни на практиці виявилися значно меншими, ніж очікувалося, на що Людовик XIV в 1693 р. зауважив: «Ніяка військова поразка не порівняється з тими втратами, які заподіяла мені старанність моїх географів».

 

На честь науковця названо (окрім щілини Кассіні) кратер на Місяці, кратер на Марсі, темна ділянка на Япеті (супутник Сатурна), астероїд 24101 Кассіні, автоматична міжпланетна станція «Кассіні» (вивчає Сатурн з 2004 р., перебуваючи на його орбіті).

 

Джованні Доменіко Кассіні помер 14 вересня 1712 р. у Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1