Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Харадзе Євген Кирилович (18.X.1907 — 11.VIII.2001)

 

Kharadze 

Грузинський радянський астроном Євген Кирилович Харадзе народився 18 жовтня 1907 р. у Тбілісі. Здобув (1930) вищу освіту в Тбіліському університеті. Протягом 1932—1992 рр. — директор Абастуманської астрофізичної обсерваторії АН Грузинської РСР. Упродовж 1937—1972 рр. завідував кафедрою астрономії Тбіліського університету. У 1959—1965 роках — ректор Тбіліського університету.

 

Галузь наукових інтересів Євгена Харадзе — міжзоряне поглинання світла зір. Виконав дослідження міжзоряного поглинання у різних напрямках в Галактиці і структури Галактики з урахуванням цього поглинання. Уклав (1952) каталог показників кольору 14000 зір в обраних майданчиках Каптейна. Побудував для кожного майданчика графіки залежності поглинання світла від відстані до Сонця. Вивів числові параметри поглинання, підтвердив реальне існування так званого поясу Ґулда, вказав на асиметрію розподілу поглинальної пилової речовини у приекваторіальній зоні Галактики.

 

У 1976—1982 рр. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. Президент (1978—1986) Академії наук Грузії.

 

Євген Кирилович Харадзе помер 11 серпня 2001 р. у м. Тбілісі (Грузія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1