Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Харадзе Євген Кирилович (18.X.1907 — 11.VIII.2001)

 

Kharadze 

Грузинський радянський астроном Євген Кирилович Харадзе народився 18 жовтня 1907 р. у Тбілісі. Здобув (1930) вищу освіту в Тбіліському університеті. Протягом 1932—1992 рр. — директор Абастуманської астрофізичної обсерваторії АН Грузинської РСР. Упродовж 1937—1972 рр. завідував кафедрою астрономії Тбіліського університету. У 1959—1965 роках — ректор Тбіліського університету.

 

Галузь наукових інтересів Євгена Харадзе — міжзоряне поглинання світла зір. Виконав дослідження міжзоряного поглинання у різних напрямках в Галактиці і структури Галактики з урахуванням цього поглинання. Уклав (1952) каталог показників кольору 14000 зір в обраних майданчиках Каптейна. Побудував для кожного майданчика графіки залежності поглинання світла від відстані до Сонця. Вивів числові параметри поглинання, підтвердив реальне існування так званого поясу Ґулда, вказав на асиметрію розподілу поглинальної пилової речовини у приекваторіальній зоні Галактики.

 

У 1976—1982 рр. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. Президент (1978—1986) Академії наук Грузії.

 

Євген Кирилович Харадзе помер 11 серпня 2001 р. у м. Тбілісі (Грузія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1