Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Кілер Едвард Джеймс (10.IX.1857 — 12.VIII.1900)

 

Kiler 

Американський астрофізик Джеймс Едвард Кілер народився 10 вересня 1857 р. в Ла Салле (шт. Іллінойс). Цікавився астрономією з дитячих років. Закінчивши (1881) університет Гопкінса в Балтиморі, став до роботи в обсерваторії Аллегені (Піттсбург, шт. Пенсильванія). Один рік (1883—1884) навчався в Гейдельберзі й Берліні у Роберта Бунзена і Германа Гельмгольца, а потім повернувся в обсерваторію Аллегені. Протягом 1888—1891 рр. працював у Лікській обсерваторії. З 1891 р. очолював обсерваторію Аллегені, а з 1898 р. і до кінця життя — директор Лікської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Джеймса Кілера — туманності, планети. Визначив (1890) променеві швидкості деяких туманностей. Виконав (1895) вимірювання променевих швидкомтей різних частин кілець Сатурна й довів, що вони не можуть бути суцільним об’єктом. Вивчив фотографії туманностей, що були отримані з допомогою Лікського рефрактора, і дійшов висновку, що серед них переважають спіральні туманності (пізніше ці об’єкти ототожнили з галактиками). Заснував (разом з Джорджем Гейлом) журнал «Astrophysical Journal» і був його першим редактором.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 2261 Кілер, щілина в кільці А Сатурна.

 

Джеймс Едвард Кілер помер 12 серпня 1900 р. в Сан-Франциско (США).

 

Докладніше про Джеймса Кілера

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1