Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ленґлі Пірпонт Семюел (22.VIII.1834 — 27.II.1906)

 

Lengli 

Американський астрофізик Семюел Пірпонт Ленґлі народився 22 серпня 1834 р. у Роксбурі (шт. Массачусетс). Здобувши (1851) освіту в Бостонській вищій латинській школі, працював упродовж 1851—1864 рр. інженером-будівельником і архітектором. Був асистентом в обсерваторії коледжу Гарварда, викладачем математики у Військово-морській академії США. У 1867 р. очолив обсерваторію Аллегейні (також став професором астрономії Західного університету Пенсильванії — нині це університет Піттсбурга) й керував нею до 1891 р. З 1887 р. — один із керівників Смітсонівського інституту у Вашингтоні. Заснував (1890) Смітсонівську астрофізичну обсерваторію.

 

Галузь наукових інтересів Семюеля Ленґлі в астрономії — вивчення сонячного спектру. Винайшов (1881) болометр (прилад для вимірювання енергії випромінювання, що працює на принципі залежності опору металів від температури) і з його допомогою виміряв енергію сонячного випромінювання в широкому діапазоні довжин хвиль. Уперше вивчив спектр Сонця і поглинання в земній атмосфері в діапазоні електромагнітного випромінювання 1—5 мкм. Склав (1901) атлас інфрачервоної частини сонячного спектру. Визначив величину сонячної сталої.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, а також багато об’єктів, пов’язаних з авіацією.

 

Семюел Пірпонт Ленґлі помер 27 лютого 1906 р. у м. Айкен (шт. Південна Кароліна).

 

Докладніше про Семюеля Ленґлі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1