Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ліо Бернар (27.II.1897 — 2.IV.1952)

 Lio

 

Французький астроном Бернар Ліо народився 27 лютого 1897 р. у Парижі. Закінчивши (1917) Вищу електротехнічну школу, працював упродовж 1917—1928 рр. у Політехнічній школі (Париж) під керівництвом відомих фізиків Альфреда Перо і Шарля Фабрі. У 1920 р. почав працювати також у Медонській обсерваторії, з якою була пов’язана вся його подальша наукова діяльність.

 

Галузь наукових інтересів Бернара Ліо — планети, Сонце. Першим (1921—1929) виконав систематичне вивчення фізичних характеристик поверхневих шарів і атмосфер планет за допомогою поляризаційного методу. Виконав багато візуальних і фотографічних спостережень планет та їхніх супутників, розробив оригінальний метод фотографування планет для одержання знімків високої якості. Створив (1929—1931) коронограф — прилад, що дає змогу спостерігати сонячну корону поза затемненнями. З його допомогою досліджував поляризацію корони, її спектр в широкому інтервалі, відкрив 5 нових спектральних ліній.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер та Марсі, астероїд 2452 Ліо, 2-метровий телескоп Бернар Ліо в обсерваторії Пік дю Міді (французькі Піренеї).

 

Бернар Ліо помер 2 квітня 1952 р. в Каїрі (Єгипет).

 

Докладніше про Бернара Ліо

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1