Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Мессьє Шарль (26.VI.1730 — 12.IV.1817)

 

Messie 

Французький астроном Шарль Мессьє народився 26 червня 1730 р. в Бадонвіллері (Франція). Зміг здобути лише початкову освіту. Яскрава комета 1744 р. з шістьма хвостами і кільцеподібне сонячне затемнення 25 липня 1748 р., напевне, підштовхнули його до занять астрономією. Коли Мессьє виповнився 21 рік він майже не мав наукових знань, але каліграфічний почерк і навички кресляра дозволили одержати роботу копіювальника в астронома Жозефа Деліля.

 

Поступово опановуючи астрономічну практику, він вів докладний щоденник спостережень небесних тіл. Ці спостереження лягли в основу майбутнього каталога небесних об’єктів, укладеного ним на допомогу «мисливцям за кометами», щоб вони не плутали їх з іншими небесними світилами. Перше видання каталога, що носить його ім’я, з’явилось в 1774 р. і містило 45 об’єктів. Серед них під першим номером (М1) — зазначена Крабоподібна туманність з сузір’я Тельця, виявлена Мессьє 12 вересня 1758 р.

 

Багато об’єктів каталога (вчений відкрив 19 комет, з яких 13 спостерігалися вперше) були відкриті самими Мессьє, але до нього також увійшли (з огляду на його повноту) точні координати багатьох об’єктів, відкритих раніше іншими вченими.

 

У 1781 р. було опубліковано остаточний варіант каталога, що містив 103 об’єкта. Це була остання його версія, над якою працював сам Мессьє. Після його смерті каталог поповнили ще 7 об’єктами, останній із них, М110 (галактика — супутник туманності Андромеди) був доданий у каталог лише в 1966 р.

 

На честь науковця названо (окрім каталогу) кратер на Місяці, астероїд 7359 Мессьє.

 

Шарль Мессьє помер 12 квітня 1817 р. у Парижі.

 

Докладніше про Шарля Мессьє

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1