Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

На зорі-канібалі виявлено металевий «рубець»

26 лютого 2024

 

Коли така зоря, як Сонце, досягає кінця свого життя, вона може поглинути навколишні планети й астероїди, які виникли разом із нею. Тепер, за допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) у Чилі, дослідники вперше знайшли унікальний прояв цього процесу — «рубець» (слід, Ред.), розміщений на поверхні зорі білий карлик. Результати дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Найяскравіший і найненаситніший: астрономи виявили новго рекордсмена серед квазарів

19 лютого 2024

 

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) астрономи з’ясували характеристики яскравого квазара. Виявилося, що він не лише найяскравіший серед інших квазарів, але є також об’єктом з найбільшою світністю, які коли-небудь спостерігали. Квазари — це яскраві ядра далеких галактик, яких «живлять» надмасивні чорні діри. Чорна діра в цьому рекордному квазарі збільшується в масі, еквівалентній одному Сонцю в день, що робить її чорною дірою з найвищим темпом накопичення маси натепер.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пласкетт Гемлі Гаррі (5.VII.1893 — 20.I.1980)

 

Plaskett Harri 

Канадський і британський астроном Гаррі Гемлі Пласкетт (син Джона Пласкетта) народився 5 липня 1893 р. в Торонто. Здобув (1916) вищу освіту в університеті Торонто. Протягом 1919—1927 рр. працював в астрофізичній обсерваторії у Вікторії (Канада). У 1928—1932 роках — професор Гарвардського університету. Упродовж 1932—1960 рр. — професор Оксфордського університету (Англія). Вийшов у відставку з Оксфорда в 1960 р. (почесний професор університету), але був активним в астрономічних дослідженнях майже до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Гаррі Пласкетта — Сонце, зорі. Одним з перших детально досліджував фізичні умови в атмосферах гарячих зір класу O. Створив модель симбіотичних зір. Розробив клиновий метод астроспектрофотометріі і застосував його для вимірювання розподілу енергії в спектрах Сонця і зір. З 1928 р. працював над проблемами фізики Сонця. Запропонував метод розрахунку градієнта температури і коефіцієнтів поглинання і розсіяння в атмосфері Сонця. Побудував модель фотосфери, що пояснює широтну неоднорідність обертання Сонця наявністю градієнта температури між полюсами і екваторіальній зоною.

 

У 1945—1947 рр. — президент Королівського астрономічного товариства. На честь науковця (і також його батька Джона Пласкетта) названо астероїд 2905 Пласкетт.

 

Гаррі Гемлі Пласкетт помер 20 січня 1980 р. в Оксфорді (Англія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1