Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пласкетт Стенлі Джон (17.XI.1865 — 17.X.1941)

 

Plaskett Dzhon 

Канадський астроном Джон Стенлі Пласкетт народився 17 листопада 1865 р. у м. Гіксон (провінція Онтаріо). Здобувши вищу освіту в університеті Торонто, працював у ньому до 1903 р. Упродовж 1903—1918 рр. — в обсерваторії в Оттаві. Ініціював створення астрофізичної обсерваторії (1918) у м. Вікторія й оснащення її 72-дюймовим телескопом. Очолював Доміньйонську астрофізичну обсерваторію (м. Вікторія) протягом 1918—1935 років.

 

Галузь наукових інтересів Джона Пласкетта — зоряна спектроскопія. Упродовж багатьох років виконував програму визначення променевих швидкостей зір, результати якої допомогли відкрити обертання Галактики й визначення параметрів цього обертання. Виконав велику кількість спектральних досліджень гарячих зір класів O і B, нових зір, а також спектрально подвійних зір (відкрив у 1922 р. спектрально подвійну зоряну систему з дуже великою масою — вона отримала назву «зоря Пласкетта»).

 

Разом з Д.А. Пірсом Встановив (1938), що міжзоряний газ бере участь в галактичному обертанні. Конструював та удосконалював телескопи і спектрографи для обсерваторій США і Канади.

 

На честь науковця названо (окрім зорі Пласкетта) кратер на Місяці, астероїд № 2905 Пласкетт (також на честь його сина Гаррі Пласкетта).

 

Джон Стенлі Пласкетт помер 17 жовтня 1941 р. у м. Есквімолт (Канада).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1