Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Перше у світі 3D-моделювання розкриває фізику екзотичних наднових

17 вересня 2023

 

Після років цілеспрямованих досліджень і понад 5 мільйонів обчислювальних годин на суперкомп’ютері група науковців створила першу в світі тривимірну гідродинамічну модель випромінювання високої роздільної здатності для екзотичних наднових. Про цю роботу повідомив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пурбах Ґеорґ (30.V.1423 — 4.IV.1461)

 

Purbakh 

 

Австрійський астроном і математик Ґеорґ фон Пурбах народився 30 травня 1423 р. у містечку Пурбах біля Лінца. Здобув (1453) вищу освіту в університеті Відня. У 1453—1454 рр. уперше прочитав курс з теорії руху планет у Віденьському університеті. За цими лекціями склав навчальний посібник, де першим в Західній Європі виклав птолемеєву теорію епіциклів. Посібник побачив світ (1472) під назвою «Нова теорія планет» (Theoricae Novae Planetarum) і протягом майже двох століть був одним з найпопулярніших підручників з астрономії в Європі.

 

Виконав (1456—1461) разом з Реґіомонтаном багато спостережень затемнень Місяця і Сонця, комет (у 1456 р. спостерігав яскраву комету, яку пізніше назвали кометою Галлея) й встановив, що «Альфонсові таблиці» дають помилку в кілька градусів. Склав допоміжні таблиці, потрібні для підготовки астрономічних щорічників. Разом з Реґіомонтаном працював над перекладом праць Клавдія Птолемея. Виготовляв різні астрономічні інструменти й сонячні годинники (в 1451 р. сконструював годинник для собору Святого Стефана у Відні, який зберігся донині).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд (9119) Ґеорґпурбах

 

Ґеорґ фон Пурбах помер 4 квітня 1461 р. у Відні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1