Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Чорну діру середньої маси виявлено в наймасивнішому кулястому скупченні Молочного Шляху

11 липня 2024

Вивчивши понад 500 зображень, отриманих за допомогою Космічного телескопа імені Габбла, астрономи знайшли докази існування чорної діри з масою 20 000 сонячних мас у центрі Омега Кентавра, кулястого скупчення, яке лежить в сузір’ї Кентавра на відстані 5430 парсек (17 710 світлових років) від Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пурбах Ґеорґ (30.V.1423 — 4.IV.1461)

 

Purbakh 

 

Австрійський астроном і математик Ґеорґ фон Пурбах народився 30 травня 1423 р. у містечку Пурбах біля Лінца. Здобув (1453) вищу освіту в університеті Відня. У 1453—1454 рр. уперше прочитав курс з теорії руху планет у Віденьському університеті. За цими лекціями склав навчальний посібник, де першим в Західній Європі виклав птолемеєву теорію епіциклів. Посібник побачив світ (1472) під назвою «Нова теорія планет» (Theoricae Novae Planetarum) і протягом майже двох століть був одним з найпопулярніших підручників з астрономії в Європі.

 

Виконав (1456—1461) разом з Реґіомонтаном багато спостережень затемнень Місяця і Сонця, комет (у 1456 р. спостерігав яскраву комету, яку пізніше назвали кометою Галлея) й встановив, що «Альфонсові таблиці» дають помилку в кілька градусів. Склав допоміжні таблиці, потрібні для підготовки астрономічних щорічників. Разом з Реґіомонтаном працював над перекладом праць Клавдія Птолемея. Виготовляв різні астрономічні інструменти й сонячні годинники (в 1451 р. сконструював годинник для собору Святого Стефана у Відні, який зберігся донині).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд (9119) Ґеорґпурбах

 

Ґеорґ фон Пурбах помер 4 квітня 1461 р. у Відні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1