Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Реґіомонтан (6.VI.1436 — 6.VII.1476)

 

Rehiomontan 

Німецький математик, астроном, католицький єпископ Реґіомонтан (від Regiomontanus — латинізована назва м. Кеніґсберґ, справжнє ім’я Йоганн Мюллер) народився 6 червня 1436 р. у м. Кеніґсберґ-ін-Байєрн (Баварія). Здобув вищу освіту в Лейпцизькому й Віденському університетах.

 

У 1457 р. розпочав систематичні астрономічні спостереження. З 1471 р. жив ​​у Нюрнберзі, де разом зі своїм учнем Бернхардом Вальтером заснував наукову друкарню і одну з перших в Європі астрономічних обсерваторій (будинок, у якому містилась обсерваторія, згодом придбав знаменитий художник Альбрехт Дюрер й нині тут будинок-музей Дюрера).

 

Одним із перших оцінив значення недавно винайденого друкарства для науки. Надрукував (1472) «Нову теорію планет» Пурбаха (співпрацював з ним упродовж 1453—1461 років), деякі праці давньогрецьких учених. Видавав (1474) таблиці (координати зір, положень планет, обставин з’єднань і затемнень на кожен день для періоду 1475—1506 рр.), які використовували, зокрема, Васко да Гама й Христофор Колумб, а також інші мореплавці. Це були останні в історії науки таблиці, обчислені на основі теорії Птолемея.

 

На честь науковця названо астероїд 9307 Реґіомонтан.

 

Реґіомонтан помер 6 липня 1476 р. в Римі.

 

Докладніше про Реґіомонтана

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1