Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зображення Сонця з високою роздільною здатністю показують, як спалахи впливають на його атмосферу

20 жовтня 2024

 

Сонячні спалахи — це дивовижна річ, яка має глибокий вплив на те, що астрономи називають «космічною погодою». Ці події змінюються залежно від 11-річного циклу активності Сонця, вивільняючи в космос величезну кількість випромінювання в усьому електромагнітному спектрі (від ультрафіолетового до рентгенівського). Наслідки спалахів земляни спостерігають з незапам’ятних часів, зокрема полярні сяйва у високих широтах, але предметом вивчення та прогнозування вони є лише близько півтора століття. Однак про ці драматичні події науковці ще багато чого не знають.

Докладніше:

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Реґіомонтан (6.VI.1436 — 6.VII.1476)

 

Rehiomontan 

Німецький математик, астроном, католицький єпископ Реґіомонтан (від Regiomontanus — латинізована назва м. Кеніґсберґ, справжнє ім’я Йоганн Мюллер) народився 6 червня 1436 р. у м. Кеніґсберґ-ін-Байєрн (Баварія). Здобув вищу освіту в Лейпцизькому й Віденському університетах.

 

У 1457 р. розпочав систематичні астрономічні спостереження. З 1471 р. жив ​​у Нюрнберзі, де разом зі своїм учнем Бернхардом Вальтером заснував наукову друкарню і одну з перших в Європі астрономічних обсерваторій (будинок, у якому містилась обсерваторія, згодом придбав знаменитий художник Альбрехт Дюрер й нині тут будинок-музей Дюрера).

 

Одним із перших оцінив значення недавно винайденого друкарства для науки. Надрукував (1472) «Нову теорію планет» Пурбаха (співпрацював з ним упродовж 1453—1461 років), деякі праці давньогрецьких учених. Видавав (1474) таблиці (координати зір, положень планет, обставин з’єднань і затемнень на кожен день для періоду 1475—1506 рр.), які використовували, зокрема, Васко да Гама й Христофор Колумб, а також інші мореплавці. Це були останні в історії науки таблиці, обчислені на основі теорії Птолемея.

 

На честь науковця названо астероїд 9307 Реґіомонтан.

 

Реґіомонтан помер 6 липня 1476 р. в Римі.

 

Докладніше про Реґіомонтана

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1