Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Райт Геммонд Вільям (4.XI.1871 — 16.V.1959)

 

Rait Viliam 

Американський астроном Вільям Геммонд Райт народився 4 листопада 1871 р. у м. Сан-Франциско. Здобув (1893) вищу освіту в Каліфорнійському університеті. Протягом 1897—1944 рр. працював в Лікській обсерваторії (у 1935—1942 роках — директор).

 

Галузь наукових інтересів Вільяма Райта — астрометрія, спектроскопія зір і туманностей, планети. Визначив (1903) променеві швидкості багатьох південних зір в Чилі під час експедиції Лікської обсерваторії. Вивчив спектри Нової Персея 1901 (разом з В.В. Кемпбеллом), Нової Близнюків 1912 і Нової Змієносця 1919. Уперше докладно дослідив спектри планетарних туманностей — виміряв довжини хвиль великої кількості ліній і ототожнив їх. З’ясував, що всі центральні зорі в планетарних туманностях мають спектри класу O і багато з них нагадують спектри зір типу Вольфа—Райє. Першим дослідив внутрішні рухи у планетарних туманностях, їхнє розширення.

 

У 1924—1927 рр. отримав велику послідовність фотографій планет в шести кольорах (від 360,0 до 760,0 нанометрів) і надійно встановив (незалежно від Г.А. Тихова), що атмосфера Марса прозора для червоних променів і сильно розсіює сині промені. Вивчав проблему визначення власних рухів зір з використанням далеких галактик як опорних точок.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Вільям Геммонд Райт помер 16 травня 1959 р. у м. Сан-Хосе (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1