Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Райт Геммонд Вільям (4.XI.1871 — 16.V.1959)

 

Rait Viliam 

Американський астроном Вільям Геммонд Райт народився 4 листопада 1871 р. у м. Сан-Франциско. Здобув (1893) вищу освіту в Каліфорнійському університеті. Протягом 1897—1944 рр. працював в Лікській обсерваторії (у 1935—1942 роках — директор).

 

Галузь наукових інтересів Вільяма Райта — астрометрія, спектроскопія зір і туманностей, планети. Визначив (1903) променеві швидкості багатьох південних зір в Чилі під час експедиції Лікської обсерваторії. Вивчив спектри Нової Персея 1901 (разом з В.В. Кемпбеллом), Нової Близнюків 1912 і Нової Змієносця 1919. Уперше докладно дослідив спектри планетарних туманностей — виміряв довжини хвиль великої кількості ліній і ототожнив їх. З’ясував, що всі центральні зорі в планетарних туманностях мають спектри класу O і багато з них нагадують спектри зір типу Вольфа—Райє. Першим дослідив внутрішні рухи у планетарних туманностях, їхнє розширення.

 

У 1924—1927 рр. отримав велику послідовність фотографій планет в шести кольорах (від 360,0 до 760,0 нанометрів) і надійно встановив (незалежно від Г.А. Тихова), що атмосфера Марса прозора для червоних променів і сильно розсіює сині промені. Вивчав проблему визначення власних рухів зір з використанням далеких галактик як опорних точок.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Вільям Геммонд Райт помер 16 травня 1959 р. у м. Сан-Хосе (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1