Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зображення Сонця з високою роздільною здатністю показують, як спалахи впливають на його атмосферу

20 жовтня 2024

 

Сонячні спалахи — це дивовижна річ, яка має глибокий вплив на те, що астрономи називають «космічною погодою». Ці події змінюються залежно від 11-річного циклу активності Сонця, вивільняючи в космос величезну кількість випромінювання в усьому електромагнітному спектрі (від ультрафіолетового до рентгенівського). Наслідки спалахів земляни спостерігають з незапам’ятних часів, зокрема полярні сяйва у високих широтах, але предметом вивчення та прогнозування вони є лише близько півтора століття. Однак про ці драматичні події науковці ще багато чого не знають.

Докладніше:

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Райт Геммонд Вільям (4.XI.1871 — 16.V.1959)

 

Rait Viliam 

Американський астроном Вільям Геммонд Райт народився 4 листопада 1871 р. у м. Сан-Франциско. Здобув (1893) вищу освіту в Каліфорнійському університеті. Протягом 1897—1944 рр. працював в Лікській обсерваторії (у 1935—1942 роках — директор).

 

Галузь наукових інтересів Вільяма Райта — астрометрія, спектроскопія зір і туманностей, планети. Визначив (1903) променеві швидкості багатьох південних зір в Чилі під час експедиції Лікської обсерваторії. Вивчив спектри Нової Персея 1901 (разом з В.В. Кемпбеллом), Нової Близнюків 1912 і Нової Змієносця 1919. Уперше докладно дослідив спектри планетарних туманностей — виміряв довжини хвиль великої кількості ліній і ототожнив їх. З’ясував, що всі центральні зорі в планетарних туманностях мають спектри класу O і багато з них нагадують спектри зір типу Вольфа—Райє. Першим дослідив внутрішні рухи у планетарних туманностях, їхнє розширення.

 

У 1924—1927 рр. отримав велику послідовність фотографій планет в шести кольорах (від 360,0 до 760,0 нанометрів) і надійно встановив (незалежно від Г.А. Тихова), що атмосфера Марса прозора для червоних променів і сильно розсіює сині промені. Вивчав проблему визначення власних рухів зір з використанням далеких галактик як опорних точок.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Вільям Геммонд Райт помер 16 травня 1959 р. у м. Сан-Хосе (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1