Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Рош Альбер Едуард (17.X.1820 — 18.IV.1883)

 

Rosh 

Французький астроном і математик Едуард Альбер Рош народився 17 жовтня 1820 р. у м. Монпельє, на півдні Франції. Зобувши (1844) вищу освіту в університеті Монпельє, до 1849 р. був у ньому викладачем (з 1849 р. — професор математики і астрономії). Упродовж 1849—1852 років працював на запрошення Франсуа Араґо в Паризькій обсерваторії. Потім повернувся до університету Монпельє, де очолив кафедру математики.

 

Галузь наукових інтересів Едуарда Роша — внутрішня будова і форми небесних тіл. Дослідив (1849—1851) фігури рівноваги рідких тіл, що обертаються, зважаючи не лише на внутрішні сили, а й зовнішні сили тяжіння. Установив (1849) значення найменшої відстані (її називають межею Роша) будь-якого супутника від центрального тіла, що залежить від маси і розмірів супутника. Ця величина — один з найважливіших критеріїв у космогонії. З його допомогою пояснив існування кілець Сатурна.

 

Вивчав атмосфери планет і комет. Задовго до відкриття тиску світла від Сонця розглянув (1859) форму кометних оболонок і правильно пояснив її. Критично розглянув (1873) космогонічну небулярну гіпотезу Лапласа, вперше застосувавши до неї математичний апарат (докладно вивчив процес утворення планет і супутників в рамках цієї гіпотези).

 

На честь науковця названо (окрім межі Роша) астероїд 38237 Рош.

 

Едуард Альбер Рош помер 8 квітня 1883 р. у Монпельє.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1