Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Стремґрен Еліс Сванте (31.V.1870 5.IV.1947)

 Stremgren Svante

 

Данський астроном Сванте Еліс Стремґрен (батько Бенґта Георга Даніеля Стремґрена) народився 31 травня 1870 р. у м. Гельсінґборґ (Швеція). Здобувши (1898) ступінь доктора філософії в Лундському університеті, став у той же рік доцентом цього університету. Протягом 1901—1907 рр. працював в університеті Кіля. З 1907 р. — професор астрономії в Копенгаґенському університеті і директор Копенгаґенської обсерваторії (у 1940 р. на посту директора обсерваторії його змінив син, Бенґт Стремґрен).

 

Галузь наукових інтересів Сванте Стремґрена — небесна механіка. Показав, що комети з параболічними орбітами до приходу в Сонячну систему рухалися по еліптичних орбітах. Понад 30 років (з 1913 р.) Копенгаґенська обсерваторія під його керівництвом вивчала «Копенгаґенську проблему трьох тіл».

 

Автор кількох науково-популярних книжок з астрономії. Протягом 27 років був редактором журналу Nordisk Astronomisk Tidsskrift. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1422 Стремґренія.

 

Сванте Еліс Стремґрен помер 5 квітня 1947 р. у Копенгаґені (Данія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1