Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

CERN бере участь у пошуку темних фотонів

22 листопада 2023

 

У пошуках частинок темної матерії є два основних підходи. По-перше, шукати частинки, які розпадаються природним шляхом, коли вони проходять крізь речовину. Зазвичай це стосується нейтринних обсерваторій, таких як IceCube, де частинка темної матерії, стикаючись із ядрами, може спричинити слабкий спалах світла. Поки це нічого не дало. Другий підхід полягає в зіткненні частинок у прискорювачі частинок. Цей підхід також не дав змоги знайти частинки темної матерії, але було достатньо цікавих натяків на те, що CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) має з цим справу. Останній запуск Великого адронного колайдера спрямований на пошук так званих темних фотонів.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Струве Отто Васильович (7.V.1819 — 14.IV.1905)

 

Struve O V 

Російський астроном Отто Васильович Струве (син Василя Струве) народився 7 травня 1819 р. у м. Дерпт (тепер Тарту) в Естонії. Здобув (1839) вищу освіту в Дерптському університеті. З 1839 р. працював помічником директора Дерптської обсерваторії. Протягом 1862—1889 років очолював Пулковську обсерваторію. Вийшовши у відставку, виїхав (1895) до Німеччини.

 

Галузь наукових інтересів Отто Струве — спостережна астрономія. Відкрив понад 500 подвійних зір, виміряв паралакс кількох зір, виконував спостереження планет і їхніх супутників, комет, туманностей. Незалежно від інших спостерігачів (і майже одночасно з ними) відкрив темне внутрішнє кільце Сатурна, а також один із супутників Урана.

 

Визначив (1841) значення сталої прецесії, що було загальноприйнятим упродовж 55 років. Під час його перебування на посаді директора Пулковської обсерваторії в ній було споруджено (1885) 30-дюймовий рефрактор — один із найбільших телескопів такого типу в світі.

 

На честь науковця (і також його батька Василя Струве й сина Германа Струве) названо астероїд 768 Струвеана.

 

Отто Васильович Струве помер 14 квітня 1905 р. у м. Карлсруе (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1