Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Обсерваторія Рубін несе до публіки всесвіт своїх відкриттів

03 червня 2023

Започатковано першу свого роду єдину освітню та інформаційно-просвітницьку програму з набором інтерактивних онлайн-практик, присвячених Обсерваторії Рубін та її науковим здобуткам.

 

 

Освітня та науково-просвітницька програма Обсерваторії Віри Рубін (Vera C. Rubin Observatory), яку розпочато першого червня поточного року і яку повністю фінансує Національний науковий фонд США, є свідченням того, що велика астрономічна дослідницька установа наступного покоління ще на етапі будівництва готується до поширення інформації про свою роботу. Коли наприкінці 2024 року розпочнуться наукові дослідження, обсерваторія виконуватиме повний огляд південного неба кожні кілька ночей, щоб вивчати темну матерію, темну енергію та мінливий Всесвіт. «Рубін» поділиться інформацією про результати дослідження з громадськістю.

Докладніше:

Виявлено мінливість рентгенівського випромінювання від струменів чорних дір

31 травня 2023

 

Астрономи тільки відносно недавно виявили, що струмені (джети), які йдуть від чорних дір, випромінюють рентгенівські промені. Те, як в цих струменях відбувається прискорення частинок до такого високоенергетичного стану, досі є загадкою. Одна з провідних моделей того, як такі струмені генерують рентгенівське випромінювання, передбачає, що рентгенівське випромінювання струменів буде стабільним протягом тривалого часу (мільйони років). Однак астроном з Мерілендського університету Ейлін Мейер (Eileen Meyer) та її колеги виявили, що рентгенівське випромінювання статистично значущої кількості струменів змінювалося лише протягом кількох років.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Струве Отто Васильович (7.V.1819 — 14.IV.1905)

 

Struve O V 

Російський астроном Отто Васильович Струве (син Василя Струве) народився 7 травня 1819 р. у м. Дерпт (тепер Тарту) в Естонії. Здобув (1839) вищу освіту в Дерптському університеті. З 1839 р. працював помічником директора Дерптської обсерваторії. Протягом 1862—1889 років очолював Пулковську обсерваторію. Вийшовши у відставку, виїхав (1895) до Німеччини.

 

Галузь наукових інтересів Отто Струве — спостережна астрономія. Відкрив понад 500 подвійних зір, виміряв паралакс кількох зір, виконував спостереження планет і їхніх супутників, комет, туманностей. Незалежно від інших спостерігачів (і майже одночасно з ними) відкрив темне внутрішнє кільце Сатурна, а також один із супутників Урана.

 

Визначив (1841) значення сталої прецесії, що було загальноприйнятим упродовж 55 років. Під час його перебування на посаді директора Пулковської обсерваторії в ній було споруджено (1885) 30-дюймовий рефрактор — один із найбільших телескопів такого типу в світі.

 

На честь науковця (і також його батька Василя Струве й сина Германа Струве) названо астероїд 768 Струвеана.

 

Отто Васильович Струве помер 14 квітня 1905 р. у м. Карлсруе (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1