Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Це не супутник! Науковці сумніваються у виявленні першого екзосупутника

09 грудня 2023

Хоча каталог екзопланет містить понад 5000 відомих світів, відкриття екзосупутника — це зовсім інша історія.

 

 

У новому дослідженні дует вчених слідує за Обі-Ваном Кенобі із «Зоряні війни: Нова надія» щодо повідомлення про виявлення двох супутників, які обертаються навколо планет за межами Сонячної системи. Коротше кажучи, вони не впевнені, що перші в історії людства виявлення екзосупутника точні. Висновки з дослідження також показують: такі супутники загалом можуть проявляти себе лише в тому разі, якщо вони дуже великі.

Докладніше:

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Суфі (ас-Суфі) Абу-л-Хусайн (8.XII.903 — 25.V.986)

 

Арабський астроном ас-Суфі народився 8 грудня 903 р. у м. Рей (неподалік від сучасного Тегерана). Історія не зберегла інформації про те, де і яку освіту він здобув. Відомо, що приблизно з 960 р. він працював у м. Шираз (столиця держави Буїдів) і мав серед сучасників репутацію астронома першого рангу — спостерігача, теоретика, конструктора астрономічних інструментів.

 

Упродовж 969—970 рр. та 971 і 972 рр. у Ширазі виконував спостереження Сонця. Визначив різницю довгот Багдада й Шираза. Написав декілька трактатів з астрономії (найвідоміший з яких «Книга нерухомих зір», 965 рік), де навів каталог 1017 зір (їхні екліптичні координати і зоряні величини) й докладно описав 48 сузір’їв. У інших творах описав методи роботи з астролябією і небесним глобусом.

 

ас-Суфі помер 25 травня 986 р. у м. Шираз.

 

Докладніше про ас-Суфі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1