Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Томбо Вільям Клайд (4.II.1906 — 17.I.1997)

 

Tombo 

Американський астроном Клайд Вільям Томбо народився 4 лютого 1906 р. у м. Стрітор (шт. Іллінойс). Цікавився астрономією з 12-річного віку. Після закінчення школи не мав змоги продовжувати навчання через матеріальну скруту батьків (пізніше здобув вищу освіту в Канзаському університеті, 1936). Виготовив власноруч телескоп з допомогою якого спостерігав небесні світила. Надіслав малюнки місячних кратерів, поверхні Марса, супутників Юпітера у Ловеллівську обсерваторію і наприкінці 1928 р. отримав від Весто Слайфера запрошення працювати в цій обсерваторії.

 

На початку квітня 2029 р. почав фотографічні пошуки «планети Х» і після тривалої виснажливої роботи знайшов її 18 лютого 1930 р. на одній із фотоплатівок. 13 березня 1930 р. обсерваторія Ловелла офіційно оголосила про відкриття в Сонячній системі дев’ятої планети, яка отримала назву Плутон (від 2006 р. — карликова планета).

 

Томбо працював у Ловеллівській обсерваторії до 1943 року, де відкрив нову комету, сотні астероїдів і змінних зір. Протягом 1943—1945 рр. викладав в Арізонському коледжі у Флаґстаффі. У 1945—1946 роках — у Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. З 1946 р. працював в Абердинській балістичній лабораторії в Лас-Крусес, (шт. Нью-Мексико), а також (з 1955 р.) в університеті шт. Нью-Мексико (з 1965 р. — професор, почесний професор — з 1973 року).

 

Автоматична міжпланетна станція «Нові Горизонти», яка влітку 2015 р. пройшла на близькій відстані повз Плутон, містить на своєму облавку контейнер з прахом Клайда Томбо.

 

На честь науковця названо астероїд 1604 Томбо, велику ділянку на поверхні Плутона (регіон Томбо).

 

Клайд Вільям Томбо помер 17 січня 1997 р. в Лас-Крусес (шт. Нью-Мексико).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1