Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Томбо Вільям Клайд (4.II.1906 — 17.I.1997)

 

Tombo 

Американський астроном Клайд Вільям Томбо народився 4 лютого 1906 р. у м. Стрітор (шт. Іллінойс). Цікавився астрономією з 12-річного віку. Після закінчення школи не мав змоги продовжувати навчання через матеріальну скруту батьків (пізніше здобув вищу освіту в Канзаському університеті, 1936). Виготовив власноруч телескоп з допомогою якого спостерігав небесні світила. Надіслав малюнки місячних кратерів, поверхні Марса, супутників Юпітера у Ловеллівську обсерваторію і наприкінці 1928 р. отримав від Весто Слайфера запрошення працювати в цій обсерваторії.

 

На початку квітня 2029 р. почав фотографічні пошуки «планети Х» і після тривалої виснажливої роботи знайшов її 18 лютого 1930 р. на одній із фотоплатівок. 13 березня 1930 р. обсерваторія Ловелла офіційно оголосила про відкриття в Сонячній системі дев’ятої планети, яка отримала назву Плутон (від 2006 р. — карликова планета).

 

Томбо працював у Ловеллівській обсерваторії до 1943 року, де відкрив нову комету, сотні астероїдів і змінних зір. Протягом 1943—1945 рр. викладав в Арізонському коледжі у Флаґстаффі. У 1945—1946 роках — у Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. З 1946 р. працював в Абердинській балістичній лабораторії в Лас-Крусес, (шт. Нью-Мексико), а також (з 1955 р.) в університеті шт. Нью-Мексико (з 1965 р. — професор, почесний професор — з 1973 року).

 

Автоматична міжпланетна станція «Нові Горизонти», яка влітку 2015 р. пройшла на близькій відстані повз Плутон, містить на своєму облавку контейнер з прахом Клайда Томбо.

 

На честь науковця названо астероїд 1604 Томбо, велику ділянку на поверхні Плутона (регіон Томбо).

 

Клайд Вільям Томбо помер 17 січня 1997 р. в Лас-Крусес (шт. Нью-Мексико).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1