Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

NASA обрало гамма-телескоп для вивчення змін в Галактиці

19 жовтня 2021

NASA обрало нову пропозицію зі створення космічного телескопа, що дасть змогу науковцям вивчати історію народження, еволюцію і смерть зір та утворення хімічних елементів у Молочному Шляху в нинішню епоху його розвитку. Очікується, що гамма-телескоп, який назвали Комптонівський спектрометр та візуалізатор (Compton Spectrometer and Imager, COSI), буде запущений у 2025 році як остання невелика астрофізична місія NASA.

Докладніше:

З напрямку центра Галактики виходять дивні радіохвилі

15 жовтня 2021

Астрономи виявили незвичайні сигнали, що надходять з напрямку центра Молочного Шляху. Радіохвилі не відповідають жодному зрозумілому нині типу змінного радіоджерела і можуть вказувати на існування нового класу зоряних об’єктів.

 

 

«Найдивнішою властивістю цього нового сигналу є те, що він має дуже високу поляризацію. Це означає, що його світло коливається лише в одному напрямку, але цей напрямок обертається з плином часу», — сказав провідний автор нового дослідження, доктор філософії Цзітенґ Ван (Ziteng Wang) з Школи фізики Сіднейського університету. «Яскравість об’єкта також різко змінюється, в 100 разів, і сигнал вмикається та вимикається очевидно випадково. Ми ніколи не бачили нічого подібного».

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Слайфер Мелвін Весто (11.XI.1875 — 8.XI.1969)

 

Slaifer 

Американський астроном Весто Мелвін Слайфер народився 11 листопада 1875 р. в Малберрі (шт. Індіана). Здобувши (1901) вищу освіту в університеті штату Індіана, став до роботи в Ловеллівській обсерваторії (протягом 1916—1952 рр. — директор).

 

Галузь наукових інтересів Весто Слайфера — астроспектроскопія. Визначив методами спектроскопії швидкості й періоди осьового обертання Марса, Юпітера, Сатурна, Урана. Показав, що Венера обертається дуже повільно. Уперше отримав фотографії спектрів великих планет з високою дисперсією (на них було видно структуру молекулярних смуг поглинання, які Руперт Вільдт згодом ототожнив з смугами аміаку і метану). Відкрив міжзоряний натрій.

 

Уперше спостерігав спектр туманності. Виявив, що деякі дифузні туманності мають спектр, схожий на спектр зір (це вказує на пилову природу таких туманностей, що світяться відбитим світлом близьких до них зір). Першим виміряв високі променеві швидкості кулястих зоряних скупчень і спіральних туманностей (у 1913 р. отримав для Туманності Андромеди значення променевої швидкості, рівне 300 км/с) — це відкриття стало спостережною основою для теорії нестаціонарного Всесвіту.

 

Одним з перших дійшов висновку, що спіральні туманності є дуже далекими зоряними системами. Уперше отримав докази обертання галактик і виміряв (1913—1915) його швидкість для двох галактик. Вивчив спектри випромінювання нічного неба, полярних сяйв, великої кількості зір і комет. Керував пошуками передбаченої Персівалем Ловеллом транснептунової планети, яку відкрив у 1930 р. Клайд Томбо і яку назвали Плутоном.

 

На честь науковця (і його брата Ерла, теж астронома) названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 1766 Слайфер.

 

Весто Мелвін Слайфер помер 8 листопада 1969 р. у м. Флеґстафф (шт. Аризона).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1