Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Довкілля квазарів раннього Всесвіту справді захаращені

24 вересня 2024

Нова знахідка, виявлена за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera), надає чітке пояснення головоломки «міської щільності» квазара.

 

 

Спостереження за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam) підтверджують очікування астрономів про те, що квазари раннього Всесвіту утворилися в ділянках космосу, густонаселених галактиками-супутниками. Винятково широке поле зору DECam та спеціальні фільтри зіграли вирішальну роль у досягненні цього результату. Спостереження також показують, чому попередні дослідження, спрямовані на визначення щільності околиць квазарів раннього Всесвіту, дали суперечливі результати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Слайфер Мелвін Весто (11.XI.1875 — 8.XI.1969)

 

Slaifer 

Американський астроном Весто Мелвін Слайфер народився 11 листопада 1875 р. в Малберрі (шт. Індіана). Здобувши (1901) вищу освіту в університеті штату Індіана, став до роботи в Ловеллівській обсерваторії (протягом 1916—1952 рр. — директор).

 

Галузь наукових інтересів Весто Слайфера — астроспектроскопія. Визначив методами спектроскопії швидкості й періоди осьового обертання Марса, Юпітера, Сатурна, Урана. Показав, що Венера обертається дуже повільно. Уперше отримав фотографії спектрів великих планет з високою дисперсією (на них було видно структуру молекулярних смуг поглинання, які Руперт Вільдт згодом ототожнив з смугами аміаку і метану). Відкрив міжзоряний натрій.

 

Уперше спостерігав спектр туманності. Виявив, що деякі дифузні туманності мають спектр, схожий на спектр зір (це вказує на пилову природу таких туманностей, що світяться відбитим світлом близьких до них зір). Першим виміряв високі променеві швидкості кулястих зоряних скупчень і спіральних туманностей (у 1913 р. отримав для Туманності Андромеди значення променевої швидкості, рівне 300 км/с) — це відкриття стало спостережною основою для теорії нестаціонарного Всесвіту.

 

Одним з перших дійшов висновку, що спіральні туманності є дуже далекими зоряними системами. Уперше отримав докази обертання галактик і виміряв (1913—1915) його швидкість для двох галактик. Вивчив спектри випромінювання нічного неба, полярних сяйв, великої кількості зір і комет. Керував пошуками передбаченої Персівалем Ловеллом транснептунової планети, яку відкрив у 1930 р. Клайд Томбо і яку назвали Плутоном.

 

На честь науковця (і його брата Ерла, теж астронома) названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 1766 Слайфер.

 

Весто Мелвін Слайфер помер 8 листопада 1969 р. у м. Флеґстафф (шт. Аризона).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1