Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Торн Стівен Кіп (н. 1.VI.1940 р.)

 Torn

 

Американський фізик і астроном Кіп Стівен Торн народився 1 червня 1940 р. у м. Логан (шт. Юта). Здобув (1962) вищу освіту в Каліфорнійському технологічному інституті. Упродовж 1967—2009 рр. працював викладачем (доцент, професор) Каліфорнійського технологічного інституту.

 

Галузь наукових інтересів Кіпа Торна — теорії гравітації, астрофізика (релятивістські зорі, чорні діри, гравітаційні хвилі). Співавтор (1965) теорії гравітації та гравітаційного колапсу чорних дір. Наприкінці 1960-х — початку 70-х років заклав основи теорії пульсацій релятивістських зір і гравітаційних хвиль, джерелом яких є такі зорі.

 

Один із засновників міжнародного проекту пошуку гравітаційних хвиль LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory). Автор гіпотези (1977, разом з Ганною Житков) про існування гіпотетичного зоряного об’єкта (червоного гіганта з нейтронною зорею в якості ядра), який називають об’єкт ТорнаЖитков. Разом з своїми учнями та колегами розробив (1986) мембранну парадигму чорних дір і використав її для обчислення параметрів цих об’єктів.

 

Автор ідеї (разом з Ліндою Обст) науково-фантастичного фільму «Інтерстеллар» режисера Крістофера Нолана, що вийшов на екрани 2014 р.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1