Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Трюмплер Джуліус Роберт (2.X.1886 — 10.IX.1956)

 

Triumpler 

Американський астроном Роберт Джуліус Трюмплер народився 2 жовтня 1886 р. у Цюриху (Швейцарія). Здобувши (1910) вищу освіту в Цюрихському і Ґеттінґенському університетах, працював у Швейцарському геодезичному комітеті. З 1915 р. мешкав і працював в США — в обсерваторії Аллегені (1915—1918) і Лікській обсерваторії (1918—1938). Упродовж 1938—1951 років викладав у Каліфорнійському університеті в Берклі.

 

Галузь наукових інтересів Роберта Трюмплера — галактичні зоряні скупчення. Визначив розміри майже 100 скупчень, відстані до них, їхній просторовий розподіл в Галактиці і виміряв променеві швидкості зір скупчень. Уклав каталог розсіяних зоряних скупчень (каталог Трюмплера). Встановив (1930) на підставі вивчення видимих ​​розмірів зоряних скупчень і відстаней до них існування міжзоряного поглинання світла. Створив класифікацію зоряних скупчень за виглядомїхніх діаграм колір—величина (класифікація Трюмплера).

 

Виконавразом з В.В. Кемпбеллом вдале спостереження релятивістського відхилення променів світла зір поблизу диска Сонця (під час повного сонячного затемнення 21 вересня 1922 р. в Австралії) — це був один з перших експериментальних доказів загальної теорії відносності. Склав першу фотографічну карту Марса за знімками, отриманих з допомогою 36-дюймового рефрактора Лікської обсерваторії.

 

На честь науковця названо (окрім каталога й класифікації Трюмплера) кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Роберт Джуліус Трюмплер помер 10 вересня 1956 р. у м. Берклі (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1