Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Цераський Вітольд Карлович (9.V.1849 — 29.V.1925)

 

Tseraskyi 

Російський астроном Вітольд Карлович Цераський народився 9 травня 1849 р у м. Слуцьк (нині Білорусь). Астрономією цікавився з дитячих років (цей інтерес пробудила яскрава комета Донаті на небі Землі в 1858 році). Навчаючись в гімназії виконав свої перші астрономічні спостереження за допомогою невеликої підзорної труби фізичного кабінету. Здобувши (1871) вищу освіту в Московському університеті, став до роботи в університетській обсерваторії (спершу понадштатний асистент, потім астроном-спостерігач). Упродовж 1883—1911 рр. — викладач Московського університету (з 1888 р. — професор) і завідувач (1890— 1916) університетської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Вітольда Цераського — астрофотографія, астрофотометрія (засновник московської школи астрофотометрії). Відкрив (1885) сріблясті хмари, спостерігав їх протягом 1885—1892 років і визначив їхню середню висоту. Побудував (1887) фотометр з допомогою якого визначив зоряні величини і уклав каталоги зір з довкола полярної ділянки небесної сфери. Уперше встановив (1895) на основі дослідів з плавленням металів у фокусі увігнутого дзеркала нижню межу температури Сонця (3500°С).

 

Разом зі своєю дружиною Лідією (також астрономом) організував (1895) у Московській обсерваторії на сконструйованому ним короткофокусному ширококутному астрографі систематичні пошуки і вивчення змінних зір фотографічним методом. Запропонував аналітичний спосіб визначення координат метеорного радіанта і метод визначення кутової швидкості метеорів. Удосконалив кілька астрономічних приладів.

 

Активно (виступав з публічними лекціями, писав науково-популярні статті) популяризував астрономію. На честь науковця названо астероїд 807 Цераскія.

 

Вітольд Карлович Цераський помер 29 травня 1925 р. у Москві (Росія).

 

Докладніше про Вітольда Цераського

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1