Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Дослідження пов’язує чорні діри з темною енергією

29 жовтня 2024

 

Майже 14 мільярдів років тому, на самому початку Великого Вибуху, таємнича енергія спонукала до експоненціального розширення Всесвіту, що зароджувався, і породила всю відому матерію. Так принаймні слідує із широко визнаної теорії інфляції (інфляційної космології).

 

Ця стародавня енергія мала головні риси темної енергії сучасного Всесвіту, яка досі є найбільшою загадкою щонайменше за одним об’єктивним стандартом: вона становить більшість — приблизно 70% — Всесвіту, але науковці не знають точно, що це так.

Докладніше:

Телескоп Gemini North захопив архіпелаг галактик, заплутаний у павутині темної матерії

24 жовтня 2024

Через сторіччя після того, як астрономи довели існування галактик за межами Молочного Шляху, величезні скупчення галактик відчиняють вікна до сучасних космічних питань.

 

 

100 років тому Едвін Габбл здобув переконливі докази існування інших галактик далеко за межами Молочного Шляху. Зображення, вміщене на початку цієї замітки, отримано за допомогою телескопа «Джеміні-Північ» (Gemini North), який разом зі своїм близнюком «Джеміні-Південь» становлять Міжнародну обсерваторію «Джеміні» (International Gemini Observatory). Нею керує Національна дослідницька лабораторія оптичної та інфрачервоної астрономії (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab) національного наукового фонду (National Science Foundation, NSF) США. Світлина показує частину величезного скупчення Персея, демонструючи його «острівні Всесвіти» у разючих подробицях. Спостереження за цими об’єктами дають змогу проливати світло не тільки на їхні індивідуальні характеристики, але й на такі космічні таємниці, як темна матерія.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Тихов Гавриїл Адріанович (1.V.1875 — 25.I.1960)

                                                                                                                                                   

Tykhov 

Російський і радянський астроном Гавриїл Адріанович Тихов народився 1 травня 1875 р. у м. Смолевичі (Білорусь). Здобувши (1897) вищу освіту в Московському університеті, продовжив (1898—1900) навчання в Паризькому університеті й одночасно був практикантом П’єра Жансена в Медонській обсерваторії. Протягом 1906—1941 рр. працював у Пулковській обсерваторії й викладав у Петроградському (Ленінградському) університеті (1919—1931). Організував (1919) і протягом 30 років очолював астрофізичне відділення в Державному природничому інституті імені П.Ф. Лесгафта в Ленінграді. З 1941 р. мешкав в Алма-Аті й працював у академічних установах. Ініціював створення Секторору астроботаніки Академії наук Казахської РСР (очолював його з 1947 року).

 

Галузь наукових інтересів Гавриїла Тихова — фотометрія та колориметрія зір і планет, атмосферна оптика. Одним із перших почав широко застосовувати метод світлофільтрів в астрономії. Під час великого протистояння Марса (1909) отримав його перші фотографії в різних ділянках спектра, за якими виявив відмінність розмірів і яскравості полярних шапок у різних променях, встановив існування блакитної димки в атмосфері планети. На підставі спостережень Марса в різних спектральних ділянках шукав докази існування рослинності на планеті (виконав порівняльні дослідження спектрофотометричних властивостей поверхні Марса і земної рослинності). Вважав, що такі дослідження є завданням нової науки, яку назвав «астроботаніка».

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 2251 Тихов.

 

Гавриїл Адріанович Тихов помер 25 січня 1960 р. у м. Алма-Ата (Казахстан).

 

Докладніше про Гавриїла Адріановича Тихова

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1