Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Аксентьєва Зінаїда Миколаївна (25.VII.1900 — 08.IV.1969)

 

Aksentieva 

Геофізик і астроном, член-кореспондент АН УРСР (1951) Зінаїда Миколаївна Аксентьєва народилася 25 липня 1900 р. в Одесі. Вищу освіту здобула в Одеському університеті. Протягом 1919—1925 рр. працювала обчислювачем Одеської астрономічної обсерваторії. Після відкриття (1926) Полтавської гравіметричної обсерваторії працювала в ній обчислювачем-спостерігачем, старшим науковим співробітником, завідувачем відділу, з 1951 р. — директор цієї обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів З.М. Аксентьєвої — вивчення припливних деформацій Землі. Брала участь у гравіметричних зйомках території України, вивчала припливні явища на озері Байкал. Зробила аналіз 11-річних спостережень за коливаннями маятника в Полтаві.

 

Полтавська гравіметрична обсерваторія під керівництвом З.М. Аксентьєвої стала одним з провідних наукових закладів з проблем вивчення обертання Землі.

 

З.М. Аксентьєва — заслужений діяч науки УРСР (1960). На честь науковця названо кратер на Венері.

 

Зінаїда Миколаївна Аксентьєва померла 8 квітня 1969 р.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1