Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Чорну діру середньої маси виявлено в наймасивнішому кулястому скупченні Молочного Шляху

11 липня 2024

Вивчивши понад 500 зображень, отриманих за допомогою Космічного телескопа імені Габбла, астрономи знайшли докази існування чорної діри з масою 20 000 сонячних мас у центрі Омега Кентавра, кулястого скупчення, яке лежить в сузір’ї Кентавра на відстані 5430 парсек (17 710 світлових років) від Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Аксентьєва Зінаїда Миколаївна (25.VII.1900 — 08.IV.1969)

 

Aksentieva 

Геофізик і астроном, член-кореспондент АН УРСР (1951) Зінаїда Миколаївна Аксентьєва народилася 25 липня 1900 р. в Одесі. Вищу освіту здобула в Одеському університеті. Протягом 1919—1925 рр. працювала обчислювачем Одеської астрономічної обсерваторії. Після відкриття (1926) Полтавської гравіметричної обсерваторії працювала в ній обчислювачем-спостерігачем, старшим науковим співробітником, завідувачем відділу, з 1951 р. — директор цієї обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів З.М. Аксентьєвої — вивчення припливних деформацій Землі. Брала участь у гравіметричних зйомках території України, вивчала припливні явища на озері Байкал. Зробила аналіз 11-річних спостережень за коливаннями маятника в Полтаві.

 

Полтавська гравіметрична обсерваторія під керівництвом З.М. Аксентьєвої стала одним з провідних наукових закладів з проблем вивчення обертання Землі.

 

З.М. Аксентьєва — заслужений діяч науки УРСР (1960). На честь науковця названо кратер на Венері.

 

Зінаїда Миколаївна Аксентьєва померла 8 квітня 1969 р.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1