Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Довкілля квазарів раннього Всесвіту справді захаращені

24 вересня 2024

Нова знахідка, виявлена за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera), надає чітке пояснення головоломки «міської щільності» квазара.

 

 

Спостереження за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam) підтверджують очікування астрономів про те, що квазари раннього Всесвіту утворилися в ділянках космосу, густонаселених галактиками-супутниками. Винятково широке поле зору DECam та спеціальні фільтри зіграли вирішальну роль у досягненні цього результату. Спостереження також показують, чому попередні дослідження, спрямовані на визначення щільності околиць квазарів раннього Всесвіту, дали суперечливі результати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Чорний Сергій Данилович (24.I.1874 — 11.II.1956)

 

Chornyi 

Професор Сергій Данилович Чорний народився 24 січня 1874 р. у с. Лебедин (нині Бориспільський район Київської області). Здобувши (1897) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Київського університету, став до роботи викладача математики (духовна семінарія у м. Вологда, Кадетський корпус та друга Київська гімназія). Упродовж 1906—1908 рр. — викладач теоретичної астрономії в Київському університеті. Протягом 1908—1917 років — професор астрономії та директор обсерваторії Варшавського університету (з 1915 р. університет був у евакуації в м. Ростов-на-Дону). У 1917—1923 рр.— професор Донського університету в Ростові-на-Дону. У 1923—1939 р. — професор астрономії Київського університету та директор Київської астрономічної обсерваторії. Далі до кінця життя мешкав у м. Курськ (Росія) і працював у місцевому педагогічному інституті.

 

Галузь наукових інтересів С.Д. Чорного — теоретична астрономія, небесна механіка. Розробив оригінальні методи визначення орбіт комет і планет. Виконував спостереження великих планет, комет і астероїдів. Розробляв теорію визначення параболічних орбіт і теорію вільної нутації Землі. Вивчав рух перигелію орбіти Меркурія, стійкість систем затемнень змінних зір типу β Ліри.

 

Заснував (1927) разом з І.І. Ільїнським та М.О. Рудським Українське товариство світознавства, яке діяло на ниві астрономічного просвітництва до 1935 р. Автор першого (1930) підручника для вищих навчальних закладів з астрономії («Курс описової астрономії») українською мовою.

 

Сергій Данилович Чорний помер 11 лютого 1956 р. у м. Курськ (Росія).

 

Докладніше про Сергія Чорного

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1