Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Чорний Сергій Данилович (24.I.1874 — 11.II.1956)

 

Chornyi 

Професор Сергій Данилович Чорний народився 24 січня 1874 р. у с. Лебедин (нині Бориспільський район Київської області). Здобувши (1897) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Київського університету, став до роботи викладача математики (духовна семінарія у м. Вологда, Кадетський корпус та друга Київська гімназія). Упродовж 1906—1908 рр. — викладач теоретичної астрономії в Київському університеті. Протягом 1908—1917 років — професор астрономії та директор обсерваторії Варшавського університету (з 1915 р. університет був у евакуації в м. Ростов-на-Дону). У 1917—1923 рр.— професор Донського університету в Ростові-на-Дону. У 1923—1939 р. — професор астрономії Київського університету та директор Київської астрономічної обсерваторії. Далі до кінця життя мешкав у м. Курськ (Росія) і працював у місцевому педагогічному інституті.

 

Галузь наукових інтересів С.Д. Чорного — теоретична астрономія, небесна механіка. Розробив оригінальні методи визначення орбіт комет і планет. Виконував спостереження великих планет, комет і астероїдів. Розробляв теорію визначення параболічних орбіт і теорію вільної нутації Землі. Вивчав рух перигелію орбіти Меркурія, стійкість систем затемнень змінних зір типу β Ліри.

 

Заснував (1927) разом з І.І. Ільїнським та М.О. Рудським Українське товариство світознавства, яке діяло на ниві астрономічного просвітництва до 1935 р. Автор першого (1930) підручника для вищих навчальних закладів з астрономії («Курс описової астрономії») українською мовою.

 

Сергій Данилович Чорний помер 11 лютого 1956 р. у м. Курськ (Росія).

 

Докладніше про Сергія Чорного

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1