Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Чурюмов Клим Іванович (19.II.1937 — 14.X.2016)

 

Churiumov 

Член-кореспондент НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Клим Іванович Чурюмов народився 19 лютого 1937 р. у Миколаєві. Здобувши (1960) вищу освіту на фізичному факультеті Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, працював на геофізичній станції в бухті Тіксі (Якутія, Росія). У 1962—1964 роках працював на заводі Арсенал у Києві. Протягом 1965—1968 років навчався в аспірантурі Київського державного університету, а далі працював науковим співробітником на кафедрі астрономії та в Астрономічній обсерваторії цього університету.

 

Галузь наукових інтересів К.І. Чурюмова — комети. Разом з Світланою Герасименко відкрив (1969) короткоперіодичну комету 67P/Churyumov-Gerasimenko («комета Чурюмова-Герасименко»), а також довгоперіодичну комету C/1986 N1 Churyumov-Solodovnikov (1986, разом з В.В. Солодовниковим). Упродовж 2014—2016 рр. комету Чурюмова-Герасименко досліджували з допомогою космічного апарата «Розетта».

 

Учасник понад 30 експедицій зі спостереження комет, сонячних затемнень і полярних сяйв. Був присутнім під час запусків космічних ракет на космодромах Байконур (Казахстан), Плесецьк (Росія) і Куру (Французька Гвіана). Учасник міжнародних конференцій, на яких виголосив понад 200 наукових доповідей.

 

Активний популяризатор астрономічних знань. Автор та співавтор науково-популярних книжок «Кометы и их наблюдение» (1980), «Комета Галлея и ее наблюдения» (з М.О. Беляєвим), «Астрономический календарь. Постоянная часть» (1980, один зі співавторів), «Небо без чудес» (1987, разом з О.Ф. Пугачем), «Атлас звездного неба» (1990, разом з Д.М. Пономарьовим). Упродовж 2004—2016 рр. — директор науково-просвітницького центру «Київський планетарій». Президент Українського товариства аматорів астрономії.

 

Лауреат премії НАН України імені М. П. Барабашова (2005, разом з І.О. Вакарчуком та Н.Г. Щукіною) за цикл робіт «Спектральні дослідження зір та комет».

 

На честь науковця названо астероїд 2627 Churyumov.

 

Клим Іванович Чурюмов помер 14 жовтня 2016 р. у Харкові (похований у Києві на Байковому кладовищі).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1