Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи знайшли потенційний новий клас крижаних міжзоряних об'єктів

10 березня 2025

Група астрономів з Токійського університету та Університету Ніігати виявили можливий новий клас міжзоряних об’єктів. У своєму дослідженні, опублікованому в The Astrophysical Journal, Такаші Онака, Іцукі Сакон і Такаші Шімоніші провели тести навколо того, що вони описують як два «своєрідних вбудованих крижаних об’єкти» в міжзоряному просторі.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Чурюмов Клим Іванович (19.II.1937 — 14.X.2016)

 

Churiumov 

Член-кореспондент НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Клим Іванович Чурюмов народився 19 лютого 1937 р. у Миколаєві. Здобувши (1960) вищу освіту на фізичному факультеті Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, працював на геофізичній станції в бухті Тіксі (Якутія, Росія). У 1962—1964 роках працював на заводі Арсенал у Києві. Протягом 1965—1968 років навчався в аспірантурі Київського державного університету, а далі працював науковим співробітником на кафедрі астрономії та в Астрономічній обсерваторії цього університету.

 

Галузь наукових інтересів К.І. Чурюмова — комети. Разом з Світланою Герасименко відкрив (1969) короткоперіодичну комету 67P/Churyumov-Gerasimenko («комета Чурюмова-Герасименко»), а також довгоперіодичну комету C/1986 N1 Churyumov-Solodovnikov (1986, разом з В.В. Солодовниковим). Упродовж 2014—2016 рр. комету Чурюмова-Герасименко досліджували з допомогою космічного апарата «Розетта».

 

Учасник понад 30 експедицій зі спостереження комет, сонячних затемнень і полярних сяйв. Був присутнім під час запусків космічних ракет на космодромах Байконур (Казахстан), Плесецьк (Росія) і Куру (Французька Гвіана). Учасник міжнародних конференцій, на яких виголосив понад 200 наукових доповідей.

 

Активний популяризатор астрономічних знань. Автор та співавтор науково-популярних книжок «Кометы и их наблюдение» (1980), «Комета Галлея и ее наблюдения» (з М.О. Беляєвим), «Астрономический календарь. Постоянная часть» (1980, один зі співавторів), «Небо без чудес» (1987, разом з О.Ф. Пугачем), «Атлас звездного неба» (1990, разом з Д.М. Пономарьовим). Упродовж 2004—2016 рр. — директор науково-просвітницького центру «Київський планетарій». Президент Українського товариства аматорів астрономії.

 

Лауреат премії НАН України імені М. П. Барабашова (2005, разом з І.О. Вакарчуком та Н.Г. Щукіною) за цикл робіт «Спектральні дослідження зір та комет».

 

На честь науковця названо астероїд 2627 Churyumov.

 

Клим Іванович Чурюмов помер 14 жовтня 2016 р. у Харкові (похований у Києві на Байковому кладовищі).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1