Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Нарешті! Астрономи починають бачити перші галактики

26 вересня 2023

 

Одна з головних наукових цілей космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST) — це спостереження за епохою, коли, як вважають астрономи, виникли перші галактики, щоб зрозуміти подробиці їх формування, еволюції та складу. Телескоп, з кожним глибоким поглядом у минуле, б’є, здається, власний рекорд з виявлення найдальшої галактики, яку коли-небудь бачили. Тому стали з’являтися наукові публікації про ранній Всесвіт, бо астрономи нарешті починають отримувати від JWST достатньо даних для його глибшого розуміння.

Докладніше:

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Дрогобич (Котермак) Юрій Михайлович (1450 — 04.02.1494)

 

Drohobych

 

Доктор філософії та медицини, професор Юрій Михайлович Котермак народився 1450 р. (точна дата невідома) у Дрогобичі (нині Львівська область). Здобувши (1470) вищу освіту в Краківському університеті, продовжив навчання в Болонському університеті, де й став до роботи (упродовж 1481—1482 рр. — ректор цього університету). Протягом 1487—1494 років — професор Краківського університету.

 

Галузь наукових інтересів Ю.М. Котермака в астрономії — передбачення земних подій на основі взаємного розташування небесних світил. З цією метою складав щорічні прогностики й календарі, де наводив дані про видимий рух планет, взаємне розміщення планет і Сонця. Обчислював дні зміни фаз Місяця, спостерігав затемнення Сонця (20.07.1478) та Місяця (04.07.1479).

 

Автор книжок астрономічного змісту. Зокрема, «Прогностична оцінка 1483 року» та «Про способи оцінки наслідків затемнень» (1490).

 

Юрій Михайлович Котермак помер 4 лютого 1492 р. у Кракові (Польща).

 

Докладніше про Юрія Дрогобича:

Ісаєвич Я. Д. Юрій Дрогобич та його наукові праці

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1