Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Нарешті! Астрономи починають бачити перші галактики

26 вересня 2023

 

Одна з головних наукових цілей космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST) — це спостереження за епохою, коли, як вважають астрономи, виникли перші галактики, щоб зрозуміти подробиці їх формування, еволюції та складу. Телескоп, з кожним глибоким поглядом у минуле, б’є, здається, власний рекорд з виявлення найдальшої галактики, яку коли-небудь бачили. Тому стали з’являтися наукові публікації про ранній Всесвіт, бо астрономи нарешті починають отримувати від JWST достатньо даних для його глибшого розуміння.

Докладніше:

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фальковський Іван Якимович (11.VI.1762 — 12.V.1823)

 

 

Науковець (астроном, математик, географ, історик), поет і релігійний діяч (єпископ) Іван Якимович Фальковський народився 11 червня 1762 р. у с. Білоцерківці (нині Пирятинський район Полтавської області). Здобувши (1782) вищу освіту в університеті м. Буда (нині Будапештський університет імені Лоранда Етвеша, Угорщина), працював (1783—1804) викладачем у Києво-Могилянській академії (у 1803—1804 рр. — її ректор). Подальше життя присвятив церковним справам.

 

Відомий в історії астрономії завдяки педагогічній діяльності. У навчальних курсах «Сферична астрономія» і «Теоретична астрономія» докладно викладав кеплерівську теорію руху планет. Наводив опис руху Сонця і Місяця, а також сонячних і місячних затемнень. Подавав відомості про комети та змінні зорі. Видав «Київські місяцеслови» на 1798 р. і 1799 р. — щорічники, у яких містилися відомості про положення Місяця і Сонця, про затемнення, а також статті на історичні теми.

 

Іван Якимович Фальковський помер 12 травня 1823 р. у Києві.

 

Докладніше про Івана Фальковського

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1