Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Нарешті! Астрономи починають бачити перші галактики

26 вересня 2023

 

Одна з головних наукових цілей космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST) — це спостереження за епохою, коли, як вважають астрономи, виникли перші галактики, щоб зрозуміти подробиці їх формування, еволюції та складу. Телескоп, з кожним глибоким поглядом у минуле, б’є, здається, власний рекорд з виявлення найдальшої галактики, яку коли-небудь бачили. Тому стали з’являтися наукові публікації про ранній Всесвіт, бо астрономи нарешті починають отримувати від JWST достатньо даних для його глибшого розуміння.

Докладніше:

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Федоров Євген Павлович (26.VI.1909 — 08.XI.1986)

 

Fedorov E P 

Академік АН УРСР, доктор фізико-математичних наук Євген Павлович Федоров народився 26 червня 1909 р. в Іркутську. Здобувши (1937) вищу освіту в Іркутському університеті, працював у ньому асистентом, старшим викладачем, директором астрономічної обсерваторії. Учасник (1941—1944) Другої світової війни. Протягом 1944—1947 рр. — аспірант Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) АН СРСР у Пулково під керівництвом О.Я. Орлова, а впродовж 1947—1959 рр. — старший науковий співробітник, учений секретар Полтавської гравіметричної обсерваторії АН УРСР. З 1959 р. працював у ГАО АН УРСР — директор (1959—1973), завідувач відділу фундаментальної астрометрії (1973—1979), науковий консультант — з 1979 р.

 

Галузь наукових інтересів Є.П. Федорова — астрометрія, теоретичні й практичні питання обертання Землі. Фахівець світового рівня з проблеми руху полюсів Землі. Разом з учнями розробив нові методи аналізу даних широтних спостережень і застосував їх під час оброблення великого масиву даних міжнародних широтних спостережень при визначенні координат полюса майже за сто років. Зазначену систему координат назвали «київською системою координат».

 

Автор монографії «Нутация и вынужденное движение полюсов Земли по данным широтных наблюдений» (1958).

 

У 1955—1961 рр. — президент Комісії №19 «Змінність широт» Міжнародного астрономічного союзу. Лауреат (1983) Державної премії УРСР у галузі науки і техніки.

 

На честь науковця названо астероїд 7628 Evgenifedorov. Президія НАН України встановила (2000) премію ім. Є.П. Федорова за досягнення в галузі астрономії.

 

Євген Павлович Федоров помер 8 листопада 1986 р. у Києві.

 

Докладніше про Євгена Федорова:

А. О. Корсунь. Його паралелі та меридіани. До 100-річчя від дня народження академіка Є. П. Федорова (26.06.1909 — 8.11.1986)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1